Tennisracket, Fila. Signerad Björn Borg. Speciellt framtaget FILA prototyp-racket i trä, 1977/78.

Längd 69,3 cm, vikt 408 gram med strängar, WS-strängar 8,5, Fairway-grep. Certifikat signerad av Björn Borg medföljer.

Slitage.

Proveniens

Framtaget för Björn Borg.
Björn Borg.
Tränaren Lennart Bergelin.
Därefter i arv till hans son Niclas Bergelin.

Fila var ett mycket välrenommerat klädmärke inom idrott på 1970 talet. Björn Borg hade sin egen design genom de randiga FILA kläderna. Fila försökte kontraktera Björn med en racket från FILA 1977 eller 1978. De använde Björns tävlingsracketar från Donnay som modell och tog sedan fram sex helt unika racketar under varumärket FILA. De strängades upp med Babolat WS natursena 8,5 och det långa lädergreppet från Fairway som ursprungligen var en golflinda. Ett äkthetsintyg som kort beskriver finns signerat av Björn Borg. Skaftet är även signerat av Björn Borg.

Utropspris
18 000 SEK
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27