Modern Art & Design 656

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
199Josef Frank, golvlampa, modell "2431", Firma Svenskt Tenn.40 000 SEK
200Josef Frank, Sideboard, modell "821", Firma Svenskt Tenn, före 1985.36 000 SEK
201Firma Svenskt Tenn, burk med lock, modell "A 2265", Stockholm 1977.42 000 SEK
202Josef Frank, "Nationalmuseiskåpet", modell "881", Firma Svenskt Tenn, sannolikt tidigt 1980-tal.195 000 SEK
203Dagobert Peche, spegel, vitmålad och förgylld, utförd av rammakare Max Welz för Wiener Werkstätte, Wien ca 1922.340 000 SEK
205Louis Comfort Tiffany / Tiffany Studios, fotografiram, brons och marmorerat glas, "Pine needles", modell "948", New York, Art Nouveau.34 000 SEK
206Alice Nordin, bordslampa, "Natt och Morgon", Herman Bergmans Konstgjuteri, Stockholm, jugend, 1900-talets början.Återrop
207Alice Nordin, bordslampa, brons, Herman Bergman Konstgjuteri, Stockholm, signerad och daterad 1908.12 000 SEK
208Sidney Gibson, taburetter, ett par, Swedish Grace, Sparreholms Snickerifabrik 1920-tal.100 000 SEK
209Alf Munthe, takplafond, Swedish Grace, utförd av H. Person, Sverige 1920-tal.28 000 SEK
210Uno Åhrén, damfåtölj, Swedish Grace, Mobilia AB, Malmö ca 1925.270 000 SEK
211David Wretling, väggur, Swedish Grace, Firma Otto Wretling, Umeå 1927.7 000 SEK
212Carl Milles, ljusstakar, ett par samt bläckställ, Herman Bergman konstgjuteri, Stockholm 1927-29.42 000 SEK
213Nils Fougstedt, kandelabrar, ett par, Swedish Grace, Herman Bergman konstgjuteri, Stockholm 1927.30 000 SEK
214Carl Hörvik, trädgårdsstolar, ett par, möjligen tillverkade av Thulins vagnfabrik, Skillingaryd.55 000 SEK
215Carl Hörvik, trädgårdsbord, möjligen tillverkat av Thulins vagnfabrik, Skillingaryd.28 000 SEK
216Carl Hörvik, trädgårdsstolar, ett par, möjligen tillverkade av Thulins vagnfabrik, Skillingaryd.40 000 SEK
217Harald Notini, bordslampa, modell "6891", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1920-tal.42 000 SEK
218Guldsmedsaktiebolaget (GAB), vaser, ett par, Swedish Grace, brons, sannolikt formgivna av Jacob Ängman.11 000 SEK
219Lars Holmström, takarmatur, Swedish Grace, Arvika 1920-30-tal.42 000 SEK
220Lars Holmström, taklampa, Swedish Grace, Arvika 1920-30-tal.65 000 SEK
221Folke Bensow, bänkar, ett par, ”Parkbänk N:r 1", Näfveqvarns bruk.120 000 SEK
222Carl Elmberg, tobaksburk, ”Tobaksburk N:r 1”, Näfveqvarns bruk.16 000 SEK
223Ivar Johnsson, trädgårdsurna, "Venus", Näfveqvarns bruk, Swedish Grace.80 000 SEK
224Swedish Grace, väggspegel, tenn, 1920-30-tal.18 000 SEK
225bord, "Skärgården", Nordiska Kompaniet, 1928.Återrop
226skåp, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet 1930-tal.Återrop
227Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.65 000 SEK
228Axel Einar Hjorth, matbord, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet 1930-tal.60 000 SEK
229Axel Einar Hjorth, stolar, fyra stycken, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet 1930-tal.115 000 SEK
230Axel Einar Hjorth, pallar, ett par, "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal.80 000 SEK
231Axel Einar Hjorth, karmstolar, ett par, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet 1930-tal.185 000 SEK
232Nordiska Kompaniet, bord, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet 1930-tal.110 000 SEK
233Axel Einar Hjorth, fåtöljer, ett par, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.330 000 SEK
234Erik Tidstrand, taklampa, modell "25162", Nordiska Kompaniet, Swedish Grace 1920-tal.44 000 SEK
235Bertil Brisborg, golvlampa, modell "31567", Nordiska Kompaniet, 1940-50-tal.16 000 SEK
236Erik Tidstrand, eller Bertil Brisborg (Sverige, 1910-1993), bordslampor, ett par, modell "30246", Nordiska Kompaniet 1940-tal.28 000 SEK
237Erik Tidstrand, taklampa, modell "28903", Nordiska Kompaniet 1930-tal.34 000 SEK
238Erik Tidstrand, bordslampor, ett par, modell "29595", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.24 000 SEK
239Erik Tidstrand, bordslampor, ett par, modell "29595", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.36 000 SEK
240Bertil Brisborg, golvlampa, modell "32620", Nordiska Kompaniet 1940-tal.20 000 SEK
241Erik Tidstrand, bordslampa, modell "29595", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.18 000 SEK
242Erik Tidstrand, bordslampa, modell "29602", Nordiska Kompaniet 1930-tal.38 000 SEK
243Karl Wojtech, spegel, nysilver/alpacka, Stockholm. Swedish Grace ca 1930.6 500 SEK
244Kurt von Schmalensee, skrivbord samt karmstol, utförda av AB David Blomberg för Stockholmsutställningen 1930.40 000 SEK
245Gryta för Stockholmsutställningen 1930, koppar, möjligen tillverkad av Verkstads AB Kjäll & Co.17 000 SEK
246Bo Wretling, fåtölj, Swedish Modern, Firma Otto Wretling, Umeå, 1930-tal.15 000 SEK
247Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.240 000 SEK
248Axel Einar Hjorth, stolar, ett par, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet 1929.24 000 SEK
249Axel Einar Hjorth, fåtölj, "Madame", Nordiska Kompaniet ca 1930.65 000 SEK
250Axel Larsson, sannolikt, fåtöljer ett par, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors ca 1930.24 000 SEK
251Gemla, bord på trissor, modell "No 121", Diö 1930-tal.8 000 SEK
252Carl Malmsten, bord, snickarmästare Albin Johansson, Stockholm, 1938.135 000 SEK
253Carl Malmsten, fåtöljer, ett par, "Studiosus", Sverige 1936.50 000 SEK
254Carl Malmsten, bord, "Svensk Björk", Swedish Grace, 1930-tal.95 000 SEK
255Carl Malmsten, fåtölj, "Redet", Sverige 1900-talets mitt.65 000 SEK
256Carl Malmsten, bord, "Skissbordet", 1930-tal.48 000 SEK
257Swedish Modern, taklampa, Sverige 1940-tal.24 000 SEK
258Nordiska Kompaniet, fåtölj, modell "5000", Sverige 1930-40-tal.14 000 SEK
259skåp, specialbeställd variant av modell "Caesar", 1943.Återrop
260skrivbord, specialbeställd variant av modell "Caesar", 1943.Återrop
261Nordiska Kompaniet, karmstolar, ett par, 1943.20 000 SEK
262Axel Einar Hjorth, bokhylla, "Typenko", Nordiska Kompaniet 1930-tal.100 000 SEK
263Axel Einar Hjorth, spegel, "Marlene", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.Återrop
263AAxel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.220 000 SEK
264Axel Einar Hjorth, stolar, fyra stycken, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet 1930-tal.120 000 SEK
265Axel Einar Hjorth, pall, "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal.38 000 SEK
266Axel Einar Hjorth, soffa "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.140 000 SEK
267Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.80 000 SEK
268Axel Einar Hjorth, stolar, fyra stycken, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.85 000 SEK
269Nordiska Kompaniet, bord, "Lovö", Swedish Modern, 1940-tal.40 000 SEK
270Nordiska Kompaniet, bord, "Lovö", Swedish Modern, 1940-tal.32 000 SEK
271Bruno Mathsson, bord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1933.44 000 SEK
272Bruno Mathsson, fåtölj, "Vilstol mod. 36", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1937.16 000 SEK
273Erik Chambert, stolar ett par, "Paris 1937", Chamberts Möbelfabrik, Norrköping 1930-tal.7 500 SEK
274Carl-Axel Acking, golvlampa, för Stockholm stads hantverksförening, formgiven 1939.270 000 SEK
275Carl-Axel Acking, vägglampetter, ett par, modell "5019", Bröderna Malmströms metallvarufabrik, Malmö 1940-50-tal.32 000 SEK
276Carl-Axel Acking, golvlampa, modell "2646", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö 1940-50-tal.115 000 SEK
277Carl-Axel Acking, vägglampetter, ett par, modell "5019", Bröderna Malmströms metallvarufabrik, Malmö 1940-50-tal.34 000 SEK
278Carl-Axel Acking, golvlampa, modell "2645", Bröderna Malmströms metallvarufabrik, Malmö 1940-50-tal.240 000 SEK
279Carl-Axel Acking, golvlampor, ett par, modell "2646", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö 1940-50-tal.175 000 SEK
280Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, taklampa, modell "1576", Malmö 1950-tal.17 000 SEK
281Oscar Nilsson, tillskrivet, skåp, sannolikt Åfors Möbelfabrik Swedish Modern 1940-tal.80 000 SEK
282tillskrivet, bord, sannolikt utfört hos Isidor Hörlin AB, Stockholm 1930-40-tal.Återrop
283tillskrivna, 8 stolar (6+2) , sannolikt utförda hos Isidor Hörlin AB, Stockholm 1930-40-tal.Återrop
284tillskrivet, hörnskåp, sannolikt utfört hos Isidor Hörlin AB, Stockholm 1930-40-tal.Återrop
285Bertil Brisborg, golvlampa, modell "31644", Nordiska Kompaniet 1940-tal.16 000 SEK
286Bertil Brisborg, bordslampor, ett par, modell "32027", Nordiska Kompaniet 1940-50-tal.22 000 SEK
287Bertil Brisborg, golvlampa, modell "31644", Nordiska Kompaniet 1940-tal.8 000 SEK
288Bertil Brisborg, taklampa, modell "33149", Nordiska Kompaniet, 1950-tal.75 000 SEK
289Bertil Brisborg, golvlampa, modell "30620", Nordiska Kompaniet 1940-tal.13 000 SEK
290Einar Dahl, toilettbord med spegel, snickarmästare Hjalmar Wikström, för Stockholms Hantverksförening ca 1939.26 000 SEK
291Axel Einar Hjorth, stolar, sex stycken, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.75 000 SEK
292Axel Einar Hjorth, stolar, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.105 000 SEK
293Axel Einar Hjorth, hörnskåp, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.42 000 SEK
294Axel Einar Hjorth, pall, "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal.40 000 SEK
295Axel Einar Hjorth, pall, "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal.36 000 SEK
296David Rosén, pall, "Berga", Nordiska Kompaniet 1940-tal.55 000 SEK
297Otto Schulz, barskåp, Boet, Göteborg 1930-tal.Återrop
298Otto Schulz, taburetter, ett par, Boet, Göteborg 1930-tal.Återrop
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?