tillskrivet, hörnskåp, sannolikt utfört hos Isidor Hörlin AB, Stockholm 1930-40-tal.
Två delar, betsad ek, två dörrar med geometrisk reliefdekor, höjd 180 cm, bredd 104 cm, djup 72 cm. Nyckel finns.
Slitage.
Enligt uppgift inköpte på Tengvalls möbler i Ängelholm i samband med giftermål, 1936.
Hans Rabén, "Det Moderna Hemmet - inredningskonst i Sverige och andra länder", Natur och Kultur, Stockholm, 1937, jämför s. 173.