trädgårdsstolar, ett par, möjligen tillverkade av Thulins vagnfabrik, Skillingaryd.
Bemålat plattjärn, sits av teak. Höjd 79 cm, sitthöjd ca 45 cm.
Carl Hörvik ritade trädgårdsmöbler till den exklusiva parken för "Stadshotellet Båstad" (Hotell Skansen) under sent 1920-tal och en modifierad version för Restaurant Lindgården, Djurgården, Stockholm 1930
Slitage, möjligen delvis påbättrad bemålning, sitsarna ersatta.
Carl Hörvik ritade trädgårdsmöbler till den exklusiva parken för "Stadshotellet Båstad" (Hotell Skansen) under sent 1920-tal och en modifierad version för Restaurant Lindgården, Djurgården, Stockholm 1930.
Arkitekt, nyskapande möbelformgivare. Hörvik var kurskamrat till Gunnar Asplund på KTH och ansågs vara en av de största arkitektbegåvningarna i sin generation och en person som Asplund sägs ha tagit starkt intryck av. Hörvik öppnade eget kontor år 1914, han arbetade med inredningen av Röhsska museet år 1916, deltog i Verkstadens utställning på Liljevalchs år 1920 med ett ovanligt progressivt möblemang i polityrpolerad björk, i vilket auktionens båda rotting-fåtöljer ingick.
På Göteborgsutställningen 1923 visade han en luftig hallinredning hållen i grått med stora fåtöljer och nätta taburetter. Möblerna från Nordiska Kompaniet med vilka han deltog på Världsutställningen i Paris 1925 hade monumental lyx-karaktär och renderade honom Grand Prix. Han ritade under ett antal år möbler för Hantverkslotterierna i Stockholm, Göteborg och Malmö. Ritade bl. Svenska Studenthemmet i Paris år 1931 samt länsresidenset i Umeå 1932.