pall, "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Syrbetsad furu. Längd 48 cm, bredd 39 cm, höjd 44 cm.
Slitage och fuktfläckar, torrsprickor.
Modellen formgiven 1933.