kandelabrar, ett par, Swedish Grace, Herman Bergman konstgjuteri, Stockholm 1927.
Tenn, för sex ljus, dekor i relief, stämplade HB AB med årsstämpel A8 samt märkta på foten COMP. NILS FOUGSTEDT, en kandelaber egenhändigt signerad Nils Fougstedt. Höjd 42-43 cm.
Slitage och patina, en kandelaber med något böjda ljusarmar - därav något skiftande höjd.
Katalog, "Firma Svenskt Tenn", Nordisk Rotogravyr 1931, jämför snarlik kandelaber modell 293 i Firma Svenskt Tenns sortiment (opag.).