taklampa, modell "1576", Malmö 1950-tal.
Perforerad skärm i mässing, justerbar höjd med hissmekanism. Diameter 45,5 cm.
Slitage och patina, smärre fläckar.
Katalog, "Bröderna Malmströms Metallvarufabrik", 1951, modellen avbildad s. 21.
Marianne Aav & Eeva Viljanen, "Paavo Tynell ja Taito Oy", 2005, jämför s. 107.
Modellen bygger på en lampa formgiven av Paavo Tynell 1948. Finska tillverkaren Idman hade kontakter med Bröderna Malmströms och var på besök i fabriken i Malmö under våren 1951 strax innan armaturen katalogfördes samma år.