tillskrivet, bord, sannolikt utfört hos Isidor Hörlin AB, Stockholm 1930-40-tal.
Betsad ek, benställning med geometrisk reliefdekor, två iläggsskivor á 20 cm. Längd 140-180 cm, bredd 78 cm, höjd 75 cm.
Slitage. Skivorna med avvikande färg.
Enligt uppgift inköpte på Tengvalls möbler i Ängelholm i samband med giftermål, 1936.
Hans Rabén, "Det Moderna Hemmet - inredningskonst i Sverige och andra länder", Natur och Kultur, Stockholm, 1937, s. 173.