Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | Karl Lindeberg, skål, överfångsglas, Kosta, jugend, 1910-tal, modell 107. | 8 000 SEK |
2 | Fritz Blomqvist, vas, överfångsglas, Orrefors, jugend, 1915-17. | 17 000 SEK |
3 | Vicke Lindstrand, vas, blästrat glas, Orrefors 1930-tal. | 22 000 SEK |
4 | Edward Hald, skål, glas, slipgraal, Orrefors ca 1955. | 10 000 SEK |
5 | Edvin Öhrström, vas, glas, ariel, Orrefors 1950. | 100 000 SEK |
6 | Edvin Öhrström, vas, ariel, glas, Orrefors 1948, nr 556. | 46 000 SEK |
7 | Edvin Öhrström, vas, "Assyrisk Prinsessa", glas, ariel, Orrefors 1965. | 19 000 SEK |
8 | Ingeborg Lundin, vas, glas, "Melon", Orrefors 1950-tal. | 16 000 SEK |
8A | Ingeborg Lundin, vas, "Äpplet", Orrefors efter 1957. | 24 000 SEK |
9 | Ingeborg Lundin, vas, glas, ariel, "Ansikten", Orrefors, 1975. | 13 000 SEK |
10 | Ingeborg Lundin, vas, glas, ariel, "Ansikten", Orrefors, 1979. | 24 000 SEK |
11 | John Selbing, skulptur, "Klot över kon", glas, Orrefors ca 1954. | 13 000 SEK |
12 | Eva Englund, skål, graal, glas, Orrefors 1987. | 7 000 SEK |
13 | Eva Englund, vas, "Prinsessan", glas, graal, Orrefors 1988. | 26 000 SEK |
14 | Eva Englund, vas, glas, graal, Muraya, Orrefors Gallery 1988. | 22 000 SEK |
15 | Bertil Vallien, "Precious Cargo", unik skulptur, båt, sandgjutet glas, Kosta Boda 1987. | 44 000 SEK |
16 | Bertil Vallien, unik skulptur, "Janus", sandgjutet glas, Kosta Boda. | 65 000 SEK |
17 | Bertil Vallien, skulptur, "Resting head", sandgjutet glas, Kosta Boda, unik. | 70 000 SEK |
18 | Bertil Vallien, unik skulptur, gjutet glas, huvud på ställ, Kosta Boda. | 28 000 SEK |
19 | Ulrica Hydman-Vallien, "Hon och Han", unik skulptur, målat glas, 1992. | 8 000 SEK |
20 | Emile Gallé, vas, glas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900. | 12 000 SEK |
21 | Emile Gallé, vägglampor, ett par, överfångsglas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, 1900-talets början. | 22 000 SEK |
22 | Daum Frères, vas, glas, "Pluvoise", Nancy, Frankrike ca 1900, Art Nouveau. | 32 000 SEK |
23 | Amalric Walter, fat, pâte de verre, Nancy, Frankrike 1920-tal. | 5 000 SEK |
24 | René Lalique, taklampa, formgjutet glas, "Dahlias", Frankrike 1920-30-tal. | 17 000 SEK |
25 | Gio Ponti, vas, glas, "A Canne" Venini, Murano Italien, 1950-1960-tal, modell nr 3702. | 20 000 SEK |
26 | Ludovico Diaz De Santillana, skulptur, glas, ägg, Venini, Murano, 1960-tal. | 5 000 SEK |
27 | Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, glas, Vistosi, Murano, Italien 1960-tal. | 30 000 SEK |
28 | Kaj Franck, skulptur, glas, "Ruutana", modell KF 226, Nuutajärvi Notsjö, Finland 1956. | 14 000 SEK |
29 | Kaj Franck, karaff, "Kremls klockor", Nuutajärvi, Notsjö, Finland 1961. | 34 000 SEK |
30 | Oiva Toikka, skulptur, fågel, glas, "Kiikkuri", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1976-78. | 48 000 SEK |
31 | Oiva Toikka, skulptur, gjutet glas, Nuutajärvi Notsjö, Finland ca 1991. | 15 000 SEK |
32 | Nils Emil Lundström, vas, glaserad keramik, Rörstrand, jugend, 1900-talets början. | 13 000 SEK |
33 | Anders & Bess Wissler, vas, stengods, Ateljé Solklinten, Mariefred, 1915. | 15 000 SEK |
34 | Anders & Bess Wissler, urna med lock, Ateljé Solklinten, Mariefred 1919. | 6 000 SEK |
35 | Stig Lindberg & Wilhelm Kåge, vas, fajans, Gustavsberg 1938. | 16 000 SEK |
36 | Wilhelm Kåge, burk med lock, flintgods, "Argenta", Gustavsberg 1938. | 15 000 SEK |
37 | Wilhelm Kåge, vas, stengods, "Argenta", Gustavsberg 1938. | 16 000 SEK |
38 | Wilhelm Kåge, drakvalp, "Argenta", stengods, Gustavsberg, omkring 1940. | 14 000 SEK |
39 | Wilhelm Kåge, drakmamma, stengods, Gustavsberg 1939. | 14 000 SEK |
40 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", stengods, Gustavsbergs Studio, 1950-tal. | 12 000 SEK |
41 | Wilhelm Kåge, praktvas, "Farsta", stengods, Gustavsbergs Studio 1950-tal. | 200 000 SEK |
42 | Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", stengods, Gustavsbergs Studio 1958. | 4 500 SEK |
43 | Wilhelm Kåge, skulptur, drakfisk "Farsta", stengods, Gustavsbergs Studio 1953. | 80 000 SEK |
44 | Wilhelm Kåge, skålfat på fötter, "Farsta", stengods, Gustavsbergs studio, 1954. | 5 000 SEK |
45 | Wilhelm Kåge, vas "Farsta", stengods, Gustavsbergs studio 1957. | 40 000 SEK |
46 | Wilhelm Kåge, vaser, två stycken, "Cintra", benporslin, Gustavsbergs Studio, 1954. | 7 000 SEK |
47 | Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1966. | 30 000 SEK |
48 | Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1954. | 16 000 SEK |
49 | Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1944-47. | 22 000 SEK |
50 | Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1968. | 95 000 SEK |
51 | Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1951. | 26 000 SEK |
52 | Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1976. | Återrop |
53 | Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1969. | 7 500 SEK |
54 | Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1976. | 19 000 SEK |
55 | Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1965. | 42 000 SEK |
56 | Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1959. | 95 000 SEK |
57 | Berndt Friberg, vaser, 4 st, stengods, Gustavsbergs studio 1958-63. | 17 000 SEK |
58 | Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1974. | 13 000 SEK |
59 | Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1966. | 8 000 SEK |
60 | Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1968. | 8 500 SEK |
61 | Berndt Friberg, vaser, fem stycken, varav en med lock, stengods, Gustavsbergs studio 1967-70. | 8 500 SEK |
62 | Berndt Friberg, miniatyrer, 17 st, stengods, Gustavsbergs studio 1970-tal. | 22 000 SEK |
63 | Stig Lindberg, skulptur, liggande kvinna, chamotterat stengods, Gustavsbergs studio, 1900-talets mitt. | 12 000 SEK |
64 | Stig Lindberg, skulptur, "Fontän", förlaga av Fontänen i Umeå Stadshus, Gustavsbergs studio 1950-60-tal. | 185 000 SEK |
65 | Stig Lindberg, vaser, två stycken, sammanfogade, stengods, Gustavsbergs studio 1979. | 12 000 SEK |
66 | Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1967. | 12 000 SEK |
67 | Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsberg studio 1964. | 20 000 SEK |
68 | Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1969. | 20 000 SEK |
69 | Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1963. | 30 000 SEK |
70 | Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1961. | 44 000 SEK |
70A | Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1953. | 12 000 SEK |
71 | Anders Bruno Liljefors, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1940-50-tal. | 15 000 SEK |
72 | Mari Simmulson, skulptur, kvinnofigur, chamotterat stengods, Gustavsbergs studio 1947. | 7 000 SEK |
73 | Bengt Berglund, skulptur, stående figur, stengods, Gustavsberg 1960-tal. | 6 000 SEK |
74 | Lisa Larson, skulptur, "Myran", brons, Scandia Present, ca 1978, no 362. | 90 000 SEK |
75 | Carl-Harry Stålhane, vas, stengods, Rörstrand 1950-tal. | 19 000 SEK |
76 | Carl-Harry Stålhane, unik vas, stengods, Rörstrand 1947. | 6 500 SEK |
77 | Ewald Dahlskog, vaser, två stycken, "Kulvasen", fajans, Bobergs Fajansfabrik, Gefle 1930-1943. | 14 000 SEK |
78 | Erich & Ingrid Triller, vas, stengods, Tobo. | 16 000 SEK |
79 | vas "Ymnighet V", rödbränt chamotterat lergods, egen ateljé, 1962. | Återrop |
80 | Åke Holm, skulptur, "Mose med kopparormen", stengods, Höganäs 1950-tal. | 20 000 SEK |
81 | "Saul och David", skulptur, stengods, Höganäs 1960-tal. | Återrop |
82 | Åke Holm, skulptur, stengods, "Aron med staven", Höganäs 1950-60-tal. | 9 000 SEK |
83 | Hertha Hillfon, monumental skulptur, glaserad keramik, utförd i egen ateljé. | 60 000 SEK |
84 | Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike. | 42 000 SEK |
85 | Hans Hedberg, skulptur, sjöborre, Biot, Frankrike. | 40 000 SEK |
86 | Hans Hedberg, fat, fajans, Biot, Frankrike. | 19 000 SEK |
87 | Hans Hedberg, skulptur, päron, fajans, Biot, Frankrike. | 65 000 SEK |
88 | Hans Hedberg, skulptur, äpple, fajans, Biot, Frankrike. | 36 000 SEK |
89 | Hans Hedberg, skulptur, äpple, fajans, Biot, Frankrike. | 42 000 SEK |
90 | Hans Hedberg, skulptur, apelsin, fajans, Biot, Frankrike. | 32 000 SEK |
91 | Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike. | 26 000 SEK |
92 | Tyra Lundgren, skulptur, duva, chamotterat stengods, Sverige 1900-talets mitt. | 9 000 SEK |
93 | Tyra Lundgren, skulptur, fågel, chamotterat stengods, egen ateljé, 1960. | 26 000 SEK |
94 | Tyra Lundgren, väggrelief, chamotterat stengods, fåglar, egen ateljé. | 19 000 SEK |
95 | Hans Hedberg, askar, två stycken, Biot, Frankrike. | 24 000 SEK |
96 | Hans Hedberg, burkar, 2 st samt vas, Biot, Frankrike. | 15 000 SEK |
97 | Hans Hedberg, vas, fajans, Biot, Frankrike. | 65 000 SEK |
98 | Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, tjur, stengods, Förslöv, på sockel av diabas. | 135 000 SEK |