226
1555175

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
17 600 - 26 400 EUR
18 700 - 28 000 USD

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

skåp, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Syrbetsad furu med järnsmidda beslag, dörrpar med bakomliggande hyll- och lådinredning. Längd 102 cm, djup 46 cm, höjd 155 cm. Nyckel finns.

Slitage och skador, fläckar och märken, en stötskada på kortsidan, ett gångjärn något böjt.

Proveniens

Scharinska villan i Umeå, ritad av Ragnar Östberg. Villan uppfördes 1904-05 och var i privat ägo fram till 1957 då villan förvärvades av Umeå Kommun. 1960 gick villan över till att bli Umeå Studentkårs första kårhus.
Innan försäljningen till Umeå kommun såldes inventarier och föreliggande möblemang köptes in av en privatperson till en ny fjällstuga i Hemavan som stod klar 1956. Därefter har stugan med inventarier gått i arv till nuvarande ägare.

Modellen formgiven 1932.

Formgivare