Ljust kamelhårsfärgad botten med polykroma blommande träd, hjortfamilj, harar, änder och andra fåglar. Bred benvit huvudbård med blommande träd, tigrar, harar och fåglar. Baksidan med påsydd etikett från Irano Swedish Company.
Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga hål, lagningar. Långsidorna med trampveck.