"Vattenhämterska (skuld)"
Signerad N. Möllerberg. Gjutarstämplar A. Pettersson Fud. Guldpatinerad brons, höjd 26 cm.
Leo Swane, "Nils Möllerberg", SAK, 1959, motivet omnämnt sid 156-157, jfr andra versioner/storlekar av motivet avbildade halvsida sid 151 samt helsidor plansch XII resp 116.
Det fristående motivet med "Vattenhämterskan" var ursprungligen en del av skulpturgruppen "Nornorna" utförd 1941.