"Byväg. Grez"
Signerad G. Roosval-Ks och daterad Grez -92. Olja på duk 27 x 35 cm.
Tidigare i fil. dr Emil Hultmarks samlingar; i arv.
Maj Sterner, 'Fil. dr. och Fru Emil Hultmarks hem. Birger Jarlsgatan 32, Stockholm', artikel i (red) "Svenska hem i ord och bilder", 1936, (möjligtvis) omnämnd sid 184.