Rödmelerad botten med stor polykrom medaljong med stiliserande drakar, hörnornament samt stiliserade blom- och palmettslingor. Bred rödmelerad huvudbård med stor blom-, palmett- och arabeskranka.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, lagningar och iknytningar, påmålningar. Baksidan med malskador, baksidans sidor med klister, långsidorna med trampveck, senare sidor och fransar.