Brickan med polykrom dekor i starkeldsfärger av blomgirlander och bukett. Undertill signerad: MB (Marieberg ) 10/12 [17]-74. Gråmålat träunderrede. Utdragbara ljusbrickor. Längd 84, bredd 59, höjd 76 cm.
Underredet med smärre skador och torksprickor.