Abrasher. Rödmelerad spegel med tre stora sammanhängande mörkblå medaljonger och hörnornament med polykromt heratimönster. Rödmelerad huvudbård med stiliserad blomranka.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar, ställvis något hård och knakande. Sidorna med smärre trampveck och skador.