Nr. | Föremål | Klubbat pris |
516 | Auguste Moreau Efter, Flicka med blomsterkorg. | 26 000 SEK |
517 | Abraham Teniers Hans efterföljd, Kortspelande apor. | 150 000 SEK |
518 | Carl Larsson, Trädgårdsscen från Marstrand. | Återrop |
519 | ESAIAS VAN DE VELDE, hans efterföljd, Olja på duk, bär signatur A van der Velde och daterad 1657. | Återrop |
520 | Jan van Kessel I, Fruktstilleben. | 60 000 SEK |
521 | Massimo Stanzione, Madonnan med barnet. | Återrop |
522 | Giovanni Bellini Hans ateljé/hans krets, Mary being crowned by Jesus for The Queen of Heavens. | 140 000 SEK |
523 | Guido Reni Hans efterföljd, St. Filippo Neris vision. | Återrop |
524 | Domenico Zampieri (Il Domenichino) Hans art, Religiös figurscen. | Återrop |
525 | ITALIENSK KONSTNÄR 1700-TAL. Stilleben med frukter, blommor och fågel. | 28 000 SEK |
526 | Hugo Birger, "Kompositionskiss till 'Grodkungen' ". | 20 000 SEK |
527 | Francesco Fracanzano Tillskriven, Democritos. | 50 000 SEK |
528 | Frits Thaulow, Flodkrök. | 175 000 SEK |
529 | Josef Stoitzner, Alplandskap. | 170 000 SEK |
530 | ELLEN THESLEFF, olja på duk lagd på papp-pannå, signerad E. Thesleff och daterad 1943. | Återrop |
531 | OKÄND KONSTNÄR 1800/1900-TAL , skulptur, alabaster, osignerad, höjd 51,5 cm. | Återrop |
532 | OKÄND KONSTNÄR, Ung flicka, stående. | 22 000 SEK |
533 | FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 13 000 SEK |
534 | FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 20 500 SEK |
535 | FAT och ASSIETTER, fyra stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620). | 6 500 SEK |
536 | Tallrikar, tre stycken, kraakporslin. Mingdynastin (1368-1644). | 2 600 SEK |
537 | Assietter, nio stycken, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 5 500 SEK |
538 | FLASKOR, ett par, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | Återrop |
539 | TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Mingdynastin, Tianqi /Chongzhen, 1600-tal. | 15 000 SEK |
540 | ASSIETTER, nio stycken, porslin. Mingdynastin, Tianqi/Chongzhen, 1600-tal. | 17 000 SEK |
541 | VAS, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1623). | 32 000 SEK |
542 | VAS, porslin. Mingdynastin, 1500-tal. | 55 000 SEK |
543 | TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 17 000 SEK |
544 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 500 SEK |
545 | KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 500 SEK |
546 | FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
547 | TALLRIK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). Johanneummärke. | 12 000 SEK |
548 | TALLRIK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 000 SEK |
549 | SKÅLAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 000 SEK |
550 | TÄRNINGSSKÅL, porslin. Qing dynastin, Yongzhengs sex karaktärers märke och period (1723-35). | 740 000 SEK |
551 | RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 7 000 SEK |
552 | KANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | 11 000 SEK |
553 | KOPP, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
554 | TEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 105 000 SEK |
555 | SNUSFLASKA, porslin. Qingdynastin med Guangxus märke och period (1875-1908). | 26 000 SEK |
556 | GUANYIN, lackerat trä, 16/1700-tal. | 230 000 SEK |
557 | SKÅL, porslin. Songdynastin (960-1279). | 4 000 SEK |
558 | BUDDHA, brons. Thailand, 1700-tal. | 12 000 SEK |
559 | INRO, två stycken, lack. Japan, sent 1700 resp 1800-tal. | 6 000 SEK |
560 | ASK, lack. Japan, 1800-tal. | 1 000 SEK |
561 | INSATS till SUZURIBAKO, lack. Japan, 1700-tal. | 2 000 SEK |
562 | SKRIVSET s.k. SUZURIBAKO, lack och pärlemor. Japan, 1700-tal. | 13 000 SEK |
563 | FAT, sköldpadd och lack. omkring 1800. | 16 000 SEK |
564 | SKÅL, trä och lack. Signerad 一國齋鯉城. Japan, 1800-tal. | 6 500 SEK |
565 | SKÅL, keramik. Japan, signerad, 1800-tal. | Återrop |
566 | ASK med LOCK, porslin. Mingdynastin, med Wanlis märke och period (1572-1620). | 125 000 SEK |
567 | FLASKOR, ett par, porslin. Mingdynastin, 1600-tal. | 42 000 SEK |
568 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 10 000 SEK |
569 | SPEGEL, brons. Handynastin (206 f. Kr. -220 e. Kr.). | Återrop |
570 | SPEGEL, brons. Xin-Östra Handynastin (9-220). | Återrop |
571 | SPEGEL, brons. Xin, östra Handynastin (9-220). | Återrop |
572 | SPEGLAR, två stycken, brons. Tangdynastin (618-907). | Återrop |
573 | SPEGEL, brons. Tangdynastin (618-907). | 4 000 SEK |
574 | SPEGEL, brons. Tangdynastin (618-907). | 3 000 SEK |
575 | SPEGLAR, fem stycken, brons. Tangdynastin (618-907). | 6 000 SEK |
576 | PARTI, bronsföremål, fem delar. Bl.a. Handynastin (206 f. Kr - 220 e. Kr.). | 18 000 SEK |
577 | BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644). | 90 000 SEK |
578 | TARA, förgylld koppar legering. Tibet, 1700-tal eller äldre. | 32 000 SEK |
579 | BUDDHOR, två stycken, trä och lack. Tibetokinesiska, sent 1800-tal. | 7 000 SEK |
580 | BUDDHOR, två stycken, kopparlegering. Tibeto-kinesiska, omkring 1900. | 14 000 SEK |
581 | BUDDHA, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 15 000 SEK |
582 | GUANYIN, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 12 000 SEK |
583 | FIGURIN, brons. Mytologiskt djur, 1600-tal. | Återrop |
584 | VIT TARA, förgylld kopparlegering. Tibetokinesisk, 1700-tal. | 130 000 SEK |
585 | VAS, brons. Qingdynastin, 1700-tal. | 20 000 SEK |
586 | SKULPTUR, brons. Qingdynastin (1664-1912). | 10 000 SEK |
587 | RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, 1800-tal. | 17 000 SEK |
588 | FIGURIN, brons. Qingdynastin, 1700/1800-tal. | 6 000 SEK |
589 | SKULPTUR, kopparlegering. Tibet, troligen 1700-tal. | Återrop |
590 | SKULPTUR, förgylld brons. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
592 | PENSELSTÄLL, två stycken, brons. Qingdynastin, 1700-tal. | 5 000 SEK |
593 | PENSELVAS, brons. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke i botten. | 22 000 SEK |
594 | FIGURIN, brons. Qingdynastin, 16/1700-tal. | Återrop |
595 | SKULPTUR, brons. Qingdynastin, 1800-tal. | 5 500 SEK |
596 | GUANYIN, brons. Qingdynastin, 1800-tal. | 7 000 SEK |
597 | BUDDHAI, brons. 1600/1700-tal. | Återrop |
598 | SKIVA, täljsten. Sannolikt Handynastin (206 f. Kr-220 e. Kr). | Återrop |
599 | DEKORFRAGMENT, sten. Kina, arkaiserande. | Återrop |
600 | FIGUR, nefrit. Qingdynastin, troligen 1700-tal. | 3 000 SEK |
601 | FIGURIN, nefrit. Kina, sen Qingdynasti. | 4 000 SEK |
602 | FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-tal. | 6 000 SEK |
603 | ASK med LOCK, nefrit, sen Qingdynasti. | Återrop |
604 | PENSELBAD samt tre OBJEKT, nefrit. Qingdynastin eller äldre. | 4 300 SEK |
605 | NEFRITOBJEKT, fyra delar, i träram, Qingdynastin Qingdynastin (1644-1912). | 15 000 SEK |
606 | HANDSPEGEL, cloissonné-emalj, silver, nefrit och ben. Kina, tidigt 1900-tal. | 11 000 SEK |
607 | FIGURINER, två stycken, nefrit samt hänge med lock, agat. Kina. | 6 000 SEK |
608 | SOLFJÄDER, nefrit, Qingdynastin (1644-1912). | 165 000 SEK |
609 | SNUSFLASKOR, tre stycken, sten, bl.a. agat och nefrit. Kina samt Tibet, sent 1800-tal. | 9 000 SEK |
610 | SNUSFLASKOR, tre stycken samt FIGURIN, porslin och nefrit. Kina, 18/1900-tal. | Återrop |
611 | SKULPTUR, nefrit. Kina. | 11 000 SEK |
612 | SIGILL, två stycken, sten. Kina, omkring 1900. | 11 000 SEK |
613 | FIGURIN, soapstone. Sen Qingdynasti. | Återrop |
614 | VÄGGVAS , täljsten. Troligen 1700-tal. | 10 000 SEK |
615 | FIGURIN, bergkristall. Sen Qing dynasti. | 5 000 SEK |
616 | FIGURIN, bergkristall. Qing dynastin. | 7 000 SEK |