Nr. | Föremål | Klubbat pris |
100 | KISTA, Sverige 1750-tal, med kung Adolf Fredriks namnchiffer. | 17 000 SEK |
101 | BORDSSKIVA, mikromosaik, Italien, 1800-tal. | Återrop |
102 | TRÄDGÅRDSURNA, av Ferdinand Ring, Höganäs, 1860-tal. | 70 000 SEK |
102A | VÄGGFÄLT, rokoko, 1700-talets mitt. | 50 000 SEK |
103 | Jonas Bohlin, "Slottsbacken", skåp, Källemo ca 1987. | Återrop |
104 | Wolter Siewers, presenterfat, silver, Norrköping 1707, barock. | Återrop |
105 | Arnold von der Hagen, presenterfat, silver, Norrköping (verksam 1695-1740(-42)), före 1700, barock. | 17 000 SEK |
106 | Jöran Hieronymi Bernegau, bränvinsskål, silver, Norrköping (verksam 1648-1679). Barock. | 20 000 SEK |
107 | Johannes Kilian sannolikt, skål, silver, Augsburg 1685-1687. Barock. | 7 000 SEK |
108 | Andreas Haidt, dryckeskanna, silver, Danzig (verksam 1689-1699). Barock. | 250 000 SEK |
109 | Cornelius Poppe, bägare, silver, Augsburg 1690. Barock. | 22 000 SEK |
110 | Christoph Beer, bägare på kulfötter, silver, Nürnberg (verksam 1677-1701). Barock. | Återrop |
112 | Carl Wilhelm Hartman, druvpokal/kalk, silver, Breslau (verksam 1706-1729). | Återrop |
113 | Jacob Meyer, bägare, silver, Riga (verksam 1696-1708 (-14)). | 22 000 SEK |
114 | Johan Hansson Teelning, dryckeskanna, silver, (verksam i Norrköping 1661-1711), före 1700, barock. | 90 000 SEK |
115 | Didrik Hansson Hysing, vinkanna, silver, (verksam i Stockholm 1676-1701). Barock. | 120 000 SEK |
116 | Johan Hindrich Halck, kalk, silver, Göteborg 1726, senbarock. | 34 000 SEK |
117 | Johan Lorenz Starin, toiletteservis, 7 delar, silver, Stockholm 1736. Fredrik I:s stil. | Återrop |
118 | Gustaf Stafhell, fat, silver, Stockholm 1750, rokoko. | 40 000 SEK |
119 | Arvid Castman, konfektskål, silver, Eksjö 1764. Senbarock/tidig rokoko. | 15 000 SEK |
120 | Petter Gillberg, sockerruska, silver, Varberg 1777, rokoko. | 7 000 SEK |
121 | Jacob Lampa, kaffekanna, silver, Stockholm 1777, rokoko. | Återrop |
122 | Johan Diedrich Rehwald, sockerruska, Riga (verksam 1731-1781 (-93)), rokoko. | 8 000 SEK |
123 | Abraham Marshoorn sannolikt, tekanna, silver, Amsterdam (verksam 1722-1754). | 14 000 SEK |
124 | Pehr Zethelius, chokladkanna, silver, Stockholm 1767. | Återrop |
125 | Stephan Halling, tekanna, silver, Örebro 1788. Gustaviansk. | Återrop |
126 | Adolf Zethelius, tekanna, silver, Stockholm 1816. Empire. | Återrop |
127 | Pehr Zethelius, sockerskålar, ett par, silver, Stockholm 1799. Sengustavianska. | 26 000 SEK |
128 | Paul de Lamerie och David Willaume, ljusstakar, ett par lika, silver, London 1748, George II. | Återrop |
129 | Petter Eneroth, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1786. Gustavianska. | 40 000 SEK |
130 | Stephan Westerstråhle, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1792. Gustavianska. | 86 000 SEK |
131 | Johan Ekholm, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1793, gustavianska. | 60 000 SEK |
132 | Johan Ekholm, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1799, gustavianska. | 20 000 SEK |
133 | Stephan Westerstråhle, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1799. Sengustavianska. | 36 000 SEK |
134 | Kandelabrar för tre ljus, ett par, otydlig mästarstämpeln, Frankfurt 1800-talets förra hälft, Empire. | Återrop |
135 | Mikael Nyberg, bordsurtout för två glasflaskor, silver, Stockholm 1805. Sengustaviansk. | Återrop |
136 | Anders Schotte, saltkar, ett par, Uddevalla 1793. Gustavianska. | 12 000 SEK |
137 | Gustaf Folcker, saltkar, ett par, blybergsporfyr och silver, Stockholm 1823. Empire. | 16 000 SEK |
138 | Johan Petter Grönvall, skål/terrin med lock och fat, silver, Stockholm 1823. | 15 000 SEK |
139 | Vinkanna, Frankrike 1800-talets mitt, silver och glas. | Återrop |
140 | Gustaf Möllenborg, uppsattsskålar, ett par, silver, Stockholm 1882, nyrenässans. | 26 000 SEK |
141 | WA BOLIN, jardinjär, Stockholm 1917, ristat lagernummer 6231. | 12 000 SEK |
142 | Carl Lilja, bägare, silver, Stockholm 1721. | 26 000 SEK |
143 | Olof Söderman, bägare, silver, Lidköping 1732. | 19 000 SEK |
144 | ABRAHAM WIRGMAN, bägare, silver, Göteborg 1736. | 15 000 SEK |
145 | Daniel Lundström, bägare, silver, Stockholm 1767. | 8 500 SEK |
146 | Andreas Reutz, tumlare, Göteborg 1779. | 44 000 SEK |
147 | Dosa, icke identifierad mästerstämpel, Sverige 1763. Rokoko. | 8 000 SEK |
148 | Dosa, ostämplad, guld 18K och agat, 1700-tal. Rokoko. | 26 000 SEK |
149 | SKED, ostämplad, silver, Skandinavien, 1800-tal, barock-stil. | Återrop |
150 | Remart Remartsson, sked silver, (verksam i Norrköping -1636-1656). | 4 000 SEK |
151 | Måns Nilsson Kling, sked, silver, Norrköping (verksam 1649-1670-), barock. | 18 000 SEK |
152 | Lorenz Andersson Wall, sked, silver, Norrköping (verksam 1682-1695-), barock. | 6 300 SEK |
153 | Thomas Beckman dä, sked med bladornerad knopp, silver (Örebro -1675-1701(-12)). Barock. | 26 000 SEK |
154 | Isak Sauer, tårtspade, silver, Stockholm 1762. Rokoko. | Återrop |
155 | Andreas Hallberg, medicinsked, silver, Kristianstad 1802. | 16 000 SEK |
156 | Pehr Zethelius, fiskspade, Stockholm 1809. Empire. | 4 500 SEK |
157 | Gustaf Teodor Folcker, bestickuppsättning, 105 delar, silver, Stockholm 1840- och 50-tal. | 28 000 SEK |
158 | WA Bolin, bestickuppsättning 105 delar, modell F, silver, Stockholm 1940-tal. | Återrop |
158A | Johan Rohde, bestickuppsättning,110 del "Konge/Acorn", för Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling och rostfritt stål. | 42 000 SEK |
159 | Sazikov, sparristång, silver, Moskva 1800-talets förra hälft. | Återrop |
160 | Johan Fredrik Falck, dessertbestick, 36 delar, förgyllt silver, S:t Petersburg 1842. | 42 000 SEK |
161 | Adolf Sper, kaffekanna, silver, S:t Petersburg 1836. | Återrop |
162 | Reinhold Eckert, tekanna och sockerskål, silver, Riga 1828. | Återrop |
163 | Sazikov, te-/kaffeservis 3 delar + 1, silver, Moskva 1862 samt korg, Adam Markula, S:t Petersburg 1899-1908. | 20 000 SEK |
164 | Adolf Sper, såspanna, silver, S:t Petersburg 1835. | 5 500 SEK |
165 | Henrik Hacklin, kastrull med lock, silver, S:t Petersburg 1858. | 30 000 SEK |
166 | Fabergé, fiskfat, silver, Moskva 1908-1917. | Återrop |
167 | Ovchinnikov, cigarettetui, silver och emalj, Moskva 1800-talets slut. Hovleverantösstämpel. | Återrop |
168 | SKED, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1800-talets slut. | 10 000 SEK |
168A | Icke identifierad mästarstämpel, CIGARETTETUI, silver, Moskva 1908-1917. | 12 000 SEK |
169 | FABERGÉ, Feodor Rückert, KÅSA, Moskva 1908-1917. | 155 000 SEK |
170 | JUBILEUMSPLAKETT, silver 925/1000, av Henri Varenne, Paris 1907. | 155 000 SEK |
171 | BOK: Rudolf Kuntz: Abbildungen Königlich Württembergischer Gestütts Pferde
von orientalischen Racen. [1-3]. | 170 000 SEK |
172 | Johan Wilhelm Palmstruch, SVENSK BOTANIK, Johan Wilhelm Palmstruch, 1-11[all published]. | Återrop |
173 | SKÅL, lergods med lysterdekor, höjd ca 10,5 cm, Persien/Iran 1100-1200-tal. | Återrop |
174 | FIGURIN, DROMEDAR, lergods med lysterdekor, höjd ca 17 cm, Persien/Iran 1100-1200-tal. | 14 000 SEK |
175 | SKÅL, lergods med vit engobe och underglasyrblå dekor, diameter ca 10 cm, Keshan, Persien/Iran tidigt 1200-tal. | 7 000 SEK |
176 | SKÅL, lergods med lysterdekor och blått, höjd ca 10 cm, diameter ca 23,5 cm, Keshan-stil, Persien/Iran 1200-tal. | Återrop |
177 | ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANIBRODERI, ca 230,5 x 160 cm. | 47 000 SEK |
178 | ANTIKT SAMMETSBRODERI, Persien/Iran, omkring 1700 - 1800-talets mitt, ca 100 x 142,5 cm (samt 5 cm senare kantband). | Återrop |
179 | MATTA, ANTIK AZERBADJANSK KELIM, sannolikt Shirvan, ca 250 x 117,5 cm. | Återrop |
180 | MATTA, "Golo Bolbol" (="Blomma och fågel"-motiv), silke Isfahan figural, ca 337 x 243,5 cm, Mohammad Seirafian. | 350 000 SEK |
181 | MATTA, semiantik silke Keshan, ca 208,5 x 130 cm. | 32 000 SEK |
182 | MATTA, antik Kirman Laver figural, ca 212,5 x 141,5 cm. | Återrop |
183 | MATTA, antik/semiantik Kirman Laver figural, ca 232,5 x 139,5 cm. | 26 000 SEK |
184 | MATTA, semiantik Täbris, ca 339 x 253,5 cm. | 40 000 SEK |
185 | VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 299,5 x 212,5 cm, signerad FOVRUIERES,
DELANRIEVE.M.R.DABUSSON, Aubusson 1600-tal. | Återrop |
186 | VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 303 x 402 cm, Flandern 1600-tal, Rebecca vid brunnen. | 50 000 SEK |
187 | TÄCKE/VÄVD TAPET, flamskväv, ca 195,5 x 141,5 cm, Skåne, signerad MLH 1927, sannolikt Malmöhus Läns Hemslöjd. | 16 000 SEK |
188 | Lars Gynning, VÄVD TAPET, "Ulriksdal", gobelängteknik, ca 219 x 296
cm, signerad Gynning PF AUBUSSON. | 40 000 SEK |
189 | Helena Hernmarck, VÄVD TAPET, "Stockholm", gobelängvariant, ca 163,5 x 171 cm, signerad Hernmarck III 2002 (Helena Hernmarck). | 120 000 SEK |
190 | Barbro Nilsson, MATTA, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 275,5 x 191 cm, signerad AB MMF BN. | 60 000 SEK |
191 | Barbro Nilsson, MATTA, "Nejlikan grön", gobelängteknik, ca 276,5 x 214,5 cm, signerad AB MMF BN. | 60 000 SEK |
192 | Barbro Nilsson, MATTA, "Tånga blå, variant", gobelängteknik, ca 259 x 206,5 cm, signerad AB MMF BN. | 70 000 SEK |
193 | MATTA, gobelängteknik, ca 273,5 x 203,5 cm, signerad B (Bohusslöjd). | 19 000 SEK |
194 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Svarta trädgårdsmattan", flossa, ca 351 x 223,5 cm, signerad AB MMF. | 50 000 SEK |
195 | MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Hästhagen", flossa, ca 370 x 220,5 cm, signerad MMF. | Återrop |
196 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Skissmattan", flossa, ca 160 x 102 cm, signerad MMF. | 7 000 SEK |
197 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Ängarna", flossa, ca 439,5 x 295,5 cm, signerad AB MMF. | 155 000 SEK |