Anders Schotte, saltkar, ett par, Uddevalla 1793. Gustavianska.
Invändigt förgyllda, ovala med uppsvängda hänklar, på indragen fot, släta med dekor av pärlstav och pålödda antikiserande medaljonger. Stämplat vapen för adliga ätten Cederfelt. Längd 12 cm, vikt 213 gram.
×
Logga in
Kunde inte logga in