Sannolikt en Poshti. Röd sammet med applikationer och broderier i guld- och silvertråd samt polykromt silke. Dekor av medaljonger med inskriptioner, fåglar, blommor och rankor. Inskriptionerna: två med Mobarak bashad (Gratulerar), mittmedaljongen med: Den som lutar sig mot (?) är solen. Senare foder. Sannolikt en bröllopspresent.
Något slitage och smutsig, fläckar, lagningar, smärre skador.