Johan Petter Grönvall, skål/terrin med lock och fat, silver, Stockholm 1823.
Invändigt förgylld. Oval, slät, med parställda lejonmaskarroner och ringhänklar, på locket kotteknopp. Fatet kantat av sneda godroner. Längd 16 cm. Vikt ca 525 gram.
Smärre bruksslitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in