Invändigt förgylld, rund, på fot, i form av romersk oljelampa, svängt svärtat trähandtag med skuret blad och avslutning i silver av sjöodjur. Stämplar även på locket, senare polska kontrollstämplar på foten. Höjd 19 cm, vikt 868 gram.
Slitage.