KISTA, Sverige 1750-tal, med kung Adolf Fredriks namnchiffer.
Blåmålad metall. Välvt lock. Dekor med riksvapnet och Adolf Fredriks namnchiffer samt fragmentarisk datering 1750-tal. Med tre nycklar och lås. Längd 74, djup 47, höjd 50 cm.
Dekorbortfall. Slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in