MATTA, "Josefina, lättblå", gobelängteknik, ca 196,5 x 132,5 cm, signerad AB MMF MR
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1955.
Något slitage och smutsig, fläckar. En kortsida med något skadade hörn, något skadade fransar, många saknas.
Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 67.