MATTA. "Granen, grön". Gobelängteknik. 198 x 155,5 cm. Signerad AB MMF MR
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1949.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Senare fransar.
Jämför Mattor och Vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Båstad 1956, plansch sid 29.