SKULPTURER, två stycken, sengotiska, 1400-tal, troligen Nordtyskland.
Skulpterad och polykromt bemålad ek. Urholkad rygg. Två krönta kvinnliga helgon, Barbara med torn och helgon med uppslagen bok. Ursprungligen har de ingått i ett altarskåp. Höjd 104 cm resp. 105 cm.
Senare bemålning, skador, kompletterade.
×
Logga in
Kunde inte logga in