SKÅLAR, 2 st, en av Carl Ekqvist, S:t Petersburg och en av en icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets mitt.
Invändigt förgyllda. I form av äpple med naturalistiskt grengrepp samt bladformad fot, den andra i form av pumpa med bladknopp och naturalistiskt grengrepp. Längd 9,5 resp 15 cm, vikt 90 och 115 gram. (2).
Gamla lagningar under äppelformen.
×
Logga in
Kunde inte logga in