Svartlackerad björk. Brickmärkt NK R 36109 - C 17 10 34 AB NORDISKA KOMPANIET STOCKHOLM. Längd 140 cm, djup 35 cm, höjd 66 cm.
Slitage.
Modellen formgiven år 1931.
Axel Einar Hjorth ritade s.k. seriemöbler för NK vid 1930-talets början, de fick namn som "Typenco", "Sibylla", "Corall" och "Record". Möblerna var tidsanpassade, prisbilliga och hade stil och kvalitet.