Lars-Yngve Johanssons Samling – slagauktion H057

Se hela online-katalogen här >
Läs mer om Lars-Yngve Johanssons samling här >

8 föremål
53. CHAMPAGNESTRUTAR, sex stycken snarlika. England, 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
54. GLAS, tre stycken olika. England, 1700-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
55. VINGLAS, nio stycken. England, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
57. SELTERGLAS, 14 stycken. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
58. VATTENGLAS, 12 stycken, 1800-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
59. PROVGLAS. 1800-tal. Dekor av förslag på olika graverade bårder.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
60. VINGLAS, 16 stycken. Sekelskifte 1900.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK