Modern Art & Design 660

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
194Judith Johansson, matta "Spise hall", rölakan, ca 284 x 203 cm, signerad JJ.19 000 SEK
195Judith Johansson, matta "Riddarsporrar", rölakan, ca 245 x 177 cm, signerad JJ E.Återrop
196Timo Sarpaneva, matta, "D-4" rya, ca 197 x 201 cm, Villayhtymä Oy - Uniwool Ltd.48 000 SEK
197Judith Johansson, matta, "Hallandsåsen", rölakan, ca 281 x 218 cm, signerad JJ.22 000 SEK
198Arne Jacobsen, unik matta, rund, ryavariant, diameter ca 300 cm, tillverkad av Rya Lyng Taepper.Återrop
199Judith Johansson, matta, "Blomsterkrans", rölakan, ca 273 x 208 cm, signerad JJ E.Återrop
200Alice Lund, matta, rölakan, ca 307 x 250 cm, Alice Lund textilier, signerad AL.105 000 SEK
201Inga-Mi Varneus Rydgren, matta, rölakan, ca 207 x 104,5 cm, signerad JLH IMV.Återrop
202Judith Johansson, matta, "Björkhult", rölakan, ca 328 x 230 cm, signerad JJ.28 000 SEK
203Brita Grahn, matta, "Blåvinge grågranit", rölakan och gobelängteknik, ca 290 x 211, signerad Brita Grahn.30 000 SEK
204Ingrid Dessau, matta, "Kreta", rölakan och gobelängteknik, ca 248 x 180 cm, signerad KLH ID.26 000 SEK
205Anna-Greta Sjöqvist, matta, gobelängteknik, 252 x 166 cm, signerad AGS.Återrop
206Marianne Richter, matta "Muren grön", rölakan, ca 185 x 120,5 cm, signerad AB MMF MR.Återrop
207Marianne Richter, matta, "Muren ljusblå", rölakan, ca 241 x 165 cm, signerad AB MMF MR.Återrop
208Marianne Richter, matta, ”Randig i Fasads färger”, rölakan, ca 230 x 232 cm, signerad AB MMF MR.Återrop
209Josef Frank, matta, "Matta nr 1", handtuftad, Svenskt Tenn och Kasthall, ca 395 x 295 cm.80 000 SEK
210Edward Hald, takkrona, modell "HD 55", Orrefors, ca 1928.Återrop
211Edward Hald, & Erik Tidstrand, taklampa, Orrefors & Nordiska Kompaniet, 1920-30-tal.16 000 SEK
212Edward Hald, vägglampa, variant av modell "HD 24", Orrefors, 1920-30-tal.4 000 SEK
213Edward Hald, & Erik Tidstrand, taklampa, Orrefors & Nordiska Kompaniet, 1920-30-tal.10 000 SEK
214Erik Tidstrand, & Simon Gate, taklampa från Tändstickspalatset, Nordiska Kompaniet & Orrefors, ca 1928.18 000 SEK
215Erik Tidstrand, & Simon Gate, taklampa från Tändstickspalatset, Nordiska Kompaniet & Orrefors, ca 1928.40 000 SEK
216Edward Hald, taklampor, ett par, Orrefors & Nordiska Kompaniet, 1920-30-tal.Återrop
217Simon Gate, lampkupa, modell "165", Orrefors, 1920.Återrop
218Edward Hald, taklampa, modell "HD 615", Orrefors, 1930-tal.Återrop
219Edward Hald, taklampa, Orrefors, 1930-tal.90 000 SEK
220Vicke Lindstrand, taklampa, "Arsenal", modell "LD 610/611", Orrefors, 1930-tal.50 000 SEK
221Edward Hald, vägglampetter, ett par, modell "HD 622", Orrefors, 1930-tal.32 000 SEK
222Edward Hald, taklampa, "Saturnus", modell "HD 602", Orrefors, 1930-tal.55 000 SEK
223Edward Hald, taklampa, modell "HD 711/712", Orrefors, 1930-tal.34 000 SEK
224Edward Hald, plafond, "Diana", modell "HD 658/659", Orrefors, 1930-tal.36 000 SEK
225Edward Hald, taklampa, Orrefors, 1930-tal.20 000 SEK
226Simon Gate, vägglampa, Orrefors, 1930-40-tal.50 000 SEK
227Sven Palmqvist, vägglampor, ett par, "PD 9121", Orrefors, 1940-tal.8 000 SEK
228Carl Fagerlund, bordslampor, ett par, "RD 1321", Orrefors, 1950-60-tal.10 000 SEK
229Carl Fagerlund, bordslampa, "RD 1323", Orrefors, 1950-60-tal.4 000 SEK
230Carl Fagerlund, & Bertil Brisborg, vägglampor, ett par, Orrefors & Nordiska Kompaniet, 1950-tal.20 000 SEK
231Carl Fagerlund, & Bertil Brisborg, vägglampor, ett par, Orrefors & Nordiska Kompaniet, 1950-tal.Återrop
232Carl Fagerlund, bordslampor, ett par, "RD 1323", Orrefors, 1950-60-tal.13 000 SEK
233Carl Fagerlund, golvlampa, "RD 1176", Orrefors, 1950-tal.Återrop
234Carl Fagerlund, taklampa, "Droppe", modell "RD 1390", Orrefors, 1950-60-tal.Återrop
235Carl Fagerlund, bordslampor, ett par, "RD 1987", Orrefors, 1960-70-tal.15 000 SEK
236Carl Fagerlund, bordslampor, ett par, "RD 1635", Orrefors, 1950-60-tal.5 000 SEK
237Carl Fagerlund, bordslampor, ett par, "RD 1984", Orrefors, 1960-70-tal.Återrop
238Gunnar Cyrén, ljuskrona, prototyp, Orrefors, 1960-tal.16 000 SEK
239Ingeborg Lundin, taklampa, modell "D 1907", Orrefors, 1960-tal.11 000 SEK
240Olle Alberius, bordslampor, ett par, modell "AD 2214", Orrefors, 1960-70-tal.10 000 SEK
241Anna Petrus, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1927.155 000 SEK
242Nils Fougstedt, burk, modell "A 608”, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1929.44 000 SEK
243Firma Svenskt Tenn, handspegel, tenn och mässing, modell "A 1497", Stockholm, 1930-40-tal.2 000 SEK
244Firma Svenskt Tenn, bonbonjär med knopp av Estrid Ericson, modell "A 932", tenn, Stockholm, 1930.3 000 SEK
245Björn Trägårdh, burk med lock, tenn och mässing, modell "A 2273", Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1944.14 000 SEK
246Josef Frank, soffbord med inlagt schackbräde, modell "B 552", Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal.44 000 SEK
247Josef Frank, skrivbord, modell "B 1160", Firma Svensk Tenn, 1940-50-tal.20 000 SEK
248Josef Frank, sideboard med skåp, hyllor, skrivklaff och lådor, Firma Svenskt Tenn, specialbeställning 1940-50-tal.60 000 SEK
249Josef Frank, golvlampa, modell "G 2486/2", Firma Svenskt Tenn, 1940-1950-tal.60 000 SEK
250Josef Frank, serveringsvagn, modell "756", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt.8 500 SEK
251Josef Frank, toilettebord, modell "B 521", Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal.19 000 SEK
252Josef Frank, stol, rotting, modell "B 1184", Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal.6 000 SEK
253Josef Frank, golvlampa, modell "2426", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt.36 000 SEK
254Josef Frank, golvlampa, modell "2426", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt.30 000 SEK
255Josef Frank, akvarell, torgscen med kyrka.44 000 SEK
256Josef Frank, akvarell, Regents Park.70 000 SEK
257Uno Åhrén, tillskriven, spegel, modell "A 1154", Firma Svenskt Tenn, tidigt 1930-tal.85 000 SEK
258Uno Åhrén, golvlampa, modell "448", Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1930.46 000 SEK
259Estrid Ericson, plunta med propp, modell "A 24" och "A 183", Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1926.4 500 SEK
260Firma Svenskt Tenn, ask, tenn, Stockholm, 1936.4 000 SEK
261Nils Fougstedt, vaser, ett par, modell "A 949", Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1929.17 000 SEK
262Nils Fougstedt, fat, tenn och mässing, modell "A 294", Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1931.9 000 SEK
263Firma Svenskt Tenn, bricka samt mindre bricka, tenn, Stockholm, 1930 och 1927.6 000 SEK
264Estrid Ericson, skulptur/ brevpress, en hand, tenn och mässing, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1900-talets mitt.4 500 SEK
265Josef Frank, golvlampa, modell "G 2148", Firma Svenskt Tenn, 1930-40-tal.7 000 SEK
266Josef Frank, stolar, sju stycken, "Lindens matsalsstolar", modell "B 1039", Firma Svenskt Tenn, specialbeställda ca 1940.100 000 SEK
267Josef Frank, matbord, modell "B 752", Firma Svenskt Tenn, beställt ca 1940.90 000 SEK
268Josef Frank, byrå, "Flora", Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1970-tal.600 000 SEK
269Josef Frank, byrå, "Flora", Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1970-tal.600 000 SEK
270Josef Frank, tillskrivet, bord, Firma Svenskt Tenn, 1930-40-tal.130 000 SEK
271Josef Frank, glasservis, 60 delar, Venini, Murano, för Firma Svenskt Tenn, efter 1937.95 000 SEK
272Firma Svenskt Tenn, brickbord, 1900-talets mitt.24 000 SEK
273Nils Fougstedt, spegel, modell "A 132", Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1920-tal.42 000 SEK
274Anna Petrus, skulptur, tenn, lejon, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1900-talets mitt.42 000 SEK
275Firma Svenskt Tenn, mugg, tenn och mässing, modell "A 2196", Stockholm, 1957.2 000 SEK
275AEstrid Ericson, fat, tenn, modell "A 45", Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1925.12 000 SEK
276Josef Frank, vitrinskåp, modell "B 2217", Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.120 000 SEK
277Josef Frank, blombord med kopparlåda, modell "2084", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt.55 000 SEK
278Josef Frank, stolar, sex stycken, modell "B 2027", Firma Svenskt Tenn, 1950-tal.24 000 SEK
279Gunnar Asplund, praktskåp, Swedish Grace, ca 1920.185 000 SEK
280Carl Milles, "Dödsängeln".440 000 SEK
281Gunnar Asplund, stolar, sex stycken, Nordiska Kompaniet, ca 1926-28, för Stockholms stadsbibliotek.155 000 SEK
282Bok, Walter Gropius, "Internationale Architektur" (Bauhausbücher 1), 1927, med dedikation till Gunnar Asplund.16 000 SEK
283Stockholmsutställningen 1930, katalog och broschyrer, tre delar, proveniens Gunnar Asplund.18 000 SEK
284Bok, "Acceptera", 1931, proveniens Hans Asplund.1 800 SEK
285Carl Bergsten, fällbord, Nordiska Kompaniet, för Stockholmsutställningen 1930.105 000 SEK
286Hans Asplund, fåtölj, Nordiska Kompaniet, ca 1955, för Nordiska Kompaniets skönhetssalong.44 000 SEK
287Hans Asplund, fåtölj, Nordiska Kompaniet, ca 1955, för Nordiska Kompaniets skönhetssalong.32 000 SEK
288Gunnar Asplund, fåtölj, "Senna", Cassina, Italien, ca 1983.105 000 SEK
289Gunnar Asplund, sannolikt, taklampa/ljuskrona, mässing, utförd till lärarrummet på Karlshamns realskola, ca 1912-1918.145 000 SEK
290Gunnar Asplund, matbord, utfört till lärarrummet på Karlshamns realskola, ca 1912-1918.175 000 SEK
291Gunnar Asplund, stolar, åtta stycken, utförda till lärarrummet på Karlshamns realskola, ca 1912-1918.46 000 SEK
292John Lundqvist, skulptur, lyrspelare, patinerad gips, daterad 1928.24 000 SEK