Nr. | Föremål | Klubbat pris |
194 | Judith Johansson, matta "Spise hall", rölakan, ca 284 x 203 cm, signerad JJ. | 19 000 SEK |
195 | Judith Johansson, matta "Riddarsporrar", rölakan, ca 245 x 177 cm, signerad JJ E. | Återrop |
196 | Timo Sarpaneva, matta, "D-4" rya, ca 197 x 201 cm, Villayhtymä Oy - Uniwool Ltd. | 48 000 SEK |
197 | Judith Johansson, matta, "Hallandsåsen", rölakan, ca 281 x 218 cm, signerad JJ. | 22 000 SEK |
198 | Arne Jacobsen, unik matta, rund, ryavariant, diameter ca 300 cm, tillverkad av Rya Lyng Taepper. | Återrop |
199 | Judith Johansson, matta, "Blomsterkrans", rölakan, ca 273 x 208 cm, signerad JJ E. | Återrop |
200 | Alice Lund, matta, rölakan, ca 307 x 250 cm, Alice Lund textilier, signerad AL. | 105 000 SEK |
201 | Inga-Mi Varneus Rydgren, matta, rölakan, ca 207 x 104,5 cm, signerad JLH IMV. | Återrop |
202 | Judith Johansson, matta, "Björkhult", rölakan, ca 328 x 230 cm, signerad JJ. | 28 000 SEK |
203 | Brita Grahn, matta, "Blåvinge grågranit", rölakan och gobelängteknik, ca 290 x 211, signerad Brita Grahn. | 30 000 SEK |
204 | Ingrid Dessau, matta, "Kreta", rölakan och gobelängteknik, ca 248 x 180 cm, signerad KLH ID. | 26 000 SEK |
205 | Anna-Greta Sjöqvist, matta, gobelängteknik, 252 x 166 cm, signerad AGS. | Återrop |
206 | Marianne Richter, matta "Muren grön", rölakan, ca 185 x 120,5 cm, signerad AB MMF MR. | Återrop |
207 | Marianne Richter, matta, "Muren ljusblå", rölakan, ca 241 x 165 cm, signerad AB MMF MR. | Återrop |
208 | Marianne Richter, matta, ”Randig i Fasads färger”, rölakan, ca 230 x 232 cm, signerad AB MMF MR. | Återrop |
209 | Josef Frank, matta, "Matta nr 1", handtuftad, Svenskt Tenn och Kasthall, ca 395 x 295 cm. | 80 000 SEK |
210 | Edward Hald, takkrona, modell "HD 55", Orrefors, ca 1928. | Återrop |
211 | Edward Hald, & Erik Tidstrand, taklampa, Orrefors & Nordiska Kompaniet, 1920-30-tal. | 16 000 SEK |
212 | Edward Hald, vägglampa, variant av modell "HD 24", Orrefors, 1920-30-tal. | 4 000 SEK |
213 | Edward Hald, & Erik Tidstrand, taklampa, Orrefors & Nordiska Kompaniet, 1920-30-tal. | 10 000 SEK |
214 | Erik Tidstrand, & Simon Gate, taklampa från Tändstickspalatset, Nordiska Kompaniet & Orrefors, ca 1928. | 18 000 SEK |
215 | Erik Tidstrand, & Simon Gate, taklampa från Tändstickspalatset, Nordiska Kompaniet & Orrefors, ca 1928. | 40 000 SEK |
216 | Edward Hald, taklampor, ett par, Orrefors & Nordiska Kompaniet, 1920-30-tal. | Återrop |
217 | Simon Gate, lampkupa, modell "165", Orrefors, 1920. | Återrop |
218 | Edward Hald, taklampa, modell "HD 615", Orrefors, 1930-tal. | Återrop |
219 | Edward Hald, taklampa, Orrefors, 1930-tal. | 90 000 SEK |
220 | Vicke Lindstrand, taklampa, "Arsenal", modell "LD 610/611", Orrefors, 1930-tal. | 50 000 SEK |
221 | Edward Hald, vägglampetter, ett par, modell "HD 622", Orrefors, 1930-tal. | 32 000 SEK |
222 | Edward Hald, taklampa, "Saturnus", modell "HD 602", Orrefors, 1930-tal. | 55 000 SEK |
223 | Edward Hald, taklampa, modell "HD 711/712", Orrefors, 1930-tal. | 34 000 SEK |
224 | Edward Hald, plafond, "Diana", modell "HD 658/659", Orrefors, 1930-tal. | 36 000 SEK |
225 | Edward Hald, taklampa, Orrefors, 1930-tal. | 20 000 SEK |
226 | Simon Gate, vägglampa, Orrefors, 1930-40-tal. | 50 000 SEK |
227 | Sven Palmqvist, vägglampor, ett par, "PD 9121", Orrefors, 1940-tal. | 8 000 SEK |
228 | Carl Fagerlund, bordslampor, ett par, "RD 1321", Orrefors, 1950-60-tal. | 10 000 SEK |
229 | Carl Fagerlund, bordslampa, "RD 1323", Orrefors, 1950-60-tal. | 4 000 SEK |
230 | Carl Fagerlund, & Bertil Brisborg, vägglampor, ett par, Orrefors & Nordiska Kompaniet, 1950-tal. | 20 000 SEK |
231 | Carl Fagerlund, & Bertil Brisborg, vägglampor, ett par, Orrefors & Nordiska Kompaniet, 1950-tal. | Återrop |
232 | Carl Fagerlund, bordslampor, ett par, "RD 1323", Orrefors, 1950-60-tal. | 13 000 SEK |
233 | Carl Fagerlund, golvlampa, "RD 1176", Orrefors, 1950-tal. | Återrop |
234 | Carl Fagerlund, taklampa, "Droppe", modell "RD 1390", Orrefors, 1950-60-tal. | Återrop |
235 | Carl Fagerlund, bordslampor, ett par, "RD 1987", Orrefors, 1960-70-tal. | 15 000 SEK |
236 | Carl Fagerlund, bordslampor, ett par, "RD 1635", Orrefors, 1950-60-tal. | 5 000 SEK |
237 | Carl Fagerlund, bordslampor, ett par, "RD 1984", Orrefors, 1960-70-tal. | Återrop |
238 | Gunnar Cyrén, ljuskrona, prototyp, Orrefors, 1960-tal. | 16 000 SEK |
239 | Ingeborg Lundin, taklampa, modell "D 1907", Orrefors, 1960-tal. | 11 000 SEK |
240 | Olle Alberius, bordslampor, ett par, modell "AD 2214", Orrefors, 1960-70-tal. | 10 000 SEK |
241 | Anna Petrus, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1927. | 155 000 SEK |
242 | Nils Fougstedt, burk, modell "A 608”, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1929. | 44 000 SEK |
243 | Firma Svenskt Tenn, handspegel, tenn och mässing, modell "A 1497", Stockholm, 1930-40-tal. | 2 000 SEK |
244 | Firma Svenskt Tenn, bonbonjär med knopp av Estrid Ericson, modell "A 932", tenn, Stockholm, 1930. | 3 000 SEK |
245 | Björn Trägårdh, burk med lock, tenn och mässing, modell "A 2273", Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1944. | 14 000 SEK |
246 | Josef Frank, soffbord med inlagt schackbräde, modell "B 552", Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal. | 44 000 SEK |
247 | Josef Frank, skrivbord, modell "B 1160", Firma Svensk Tenn, 1940-50-tal. | 20 000 SEK |
248 | Josef Frank, sideboard med skåp, hyllor, skrivklaff och lådor, Firma Svenskt Tenn, specialbeställning 1940-50-tal. | 60 000 SEK |
249 | Josef Frank, golvlampa, modell "G 2486/2", Firma Svenskt Tenn, 1940-1950-tal. | 60 000 SEK |
250 | Josef Frank, serveringsvagn, modell "756", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt. | 8 500 SEK |
251 | Josef Frank, toilettebord, modell "B 521", Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal. | 19 000 SEK |
252 | Josef Frank, stol, rotting, modell "B 1184", Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal. | 6 000 SEK |
253 | Josef Frank, golvlampa, modell "2426", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt. | 36 000 SEK |
254 | Josef Frank, golvlampa, modell "2426", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt. | 30 000 SEK |
255 | Josef Frank, akvarell, torgscen med kyrka. | 44 000 SEK |
256 | Josef Frank, akvarell, Regents Park. | 70 000 SEK |
257 | Uno Åhrén, tillskriven, spegel, modell "A 1154", Firma Svenskt Tenn, tidigt 1930-tal. | 85 000 SEK |
258 | Uno Åhrén, golvlampa, modell "448", Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1930. | 46 000 SEK |
259 | Estrid Ericson, plunta med propp, modell "A 24" och "A 183", Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1926. | 4 500 SEK |
260 | Firma Svenskt Tenn, ask, tenn, Stockholm, 1936. | 4 000 SEK |
261 | Nils Fougstedt, vaser, ett par, modell "A 949", Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1929. | 17 000 SEK |
262 | Nils Fougstedt, fat, tenn och mässing, modell "A 294", Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1931. | 9 000 SEK |
263 | Firma Svenskt Tenn, bricka samt mindre bricka, tenn, Stockholm, 1930 och 1927. | 6 000 SEK |
264 | Estrid Ericson, skulptur/ brevpress, en hand, tenn och mässing, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1900-talets mitt. | 4 500 SEK |
265 | Josef Frank, golvlampa, modell "G 2148", Firma Svenskt Tenn, 1930-40-tal. | 7 000 SEK |
266 | Josef Frank, stolar, sju stycken, "Lindens matsalsstolar", modell "B 1039", Firma Svenskt Tenn, specialbeställda ca 1940. | 100 000 SEK |
267 | Josef Frank, matbord, modell "B 752", Firma Svenskt Tenn, beställt ca 1940. | 90 000 SEK |
268 | Josef Frank, byrå, "Flora", Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1970-tal. | 600 000 SEK |
269 | Josef Frank, byrå, "Flora", Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1970-tal. | 600 000 SEK |
270 | Josef Frank, tillskrivet, bord, Firma Svenskt Tenn, 1930-40-tal. | 130 000 SEK |
271 | Josef Frank, glasservis, 60 delar, Venini, Murano, för Firma Svenskt Tenn, efter 1937. | 95 000 SEK |
272 | Firma Svenskt Tenn, brickbord, 1900-talets mitt. | 24 000 SEK |
273 | Nils Fougstedt, spegel, modell "A 132", Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1920-tal. | 42 000 SEK |
274 | Anna Petrus, skulptur, tenn, lejon, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1900-talets mitt. | 42 000 SEK |
275 | Firma Svenskt Tenn, mugg, tenn och mässing, modell "A 2196", Stockholm, 1957. | 2 000 SEK |
275A | Estrid Ericson, fat, tenn, modell "A 45", Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1925. | 12 000 SEK |
276 | Josef Frank, vitrinskåp, modell "B 2217", Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal. | 120 000 SEK |
277 | Josef Frank, blombord med kopparlåda, modell "2084", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt. | 55 000 SEK |
278 | Josef Frank, stolar, sex stycken, modell "B 2027", Firma Svenskt Tenn, 1950-tal. | 24 000 SEK |
279 | Gunnar Asplund, praktskåp, Swedish Grace, ca 1920. | 185 000 SEK |
280 | Carl Milles, "Dödsängeln". | 440 000 SEK |
281 | Gunnar Asplund, stolar, sex stycken, Nordiska Kompaniet, ca 1926-28, för Stockholms stadsbibliotek. | 155 000 SEK |
282 | Bok, Walter Gropius, "Internationale Architektur" (Bauhausbücher 1), 1927, med dedikation till Gunnar Asplund. | 16 000 SEK |
283 | Stockholmsutställningen 1930, katalog och broschyrer, tre delar, proveniens Gunnar Asplund. | 18 000 SEK |
284 | Bok, "Acceptera", 1931, proveniens Hans Asplund. | 1 800 SEK |
285 | Carl Bergsten, fällbord, Nordiska Kompaniet, för Stockholmsutställningen 1930. | 105 000 SEK |
286 | Hans Asplund, fåtölj, Nordiska Kompaniet, ca 1955, för Nordiska Kompaniets skönhetssalong. | 44 000 SEK |
287 | Hans Asplund, fåtölj, Nordiska Kompaniet, ca 1955, för Nordiska Kompaniets skönhetssalong. | 32 000 SEK |
288 | Gunnar Asplund, fåtölj, "Senna", Cassina, Italien, ca 1983. | 105 000 SEK |
289 | Gunnar Asplund, sannolikt, taklampa/ljuskrona, mässing, utförd till lärarrummet på Karlshamns realskola, ca 1912-1918. | 145 000 SEK |
290 | Gunnar Asplund, matbord, utfört till lärarrummet på Karlshamns realskola, ca 1912-1918. | 175 000 SEK |
291 | Gunnar Asplund, stolar, åtta stycken, utförda till lärarrummet på Karlshamns realskola, ca 1912-1918. | 46 000 SEK |
292 | John Lundqvist, skulptur, lyrspelare, patinerad gips, daterad 1928. | 24 000 SEK |