stolar, sex stycken, Nordiska Kompaniet, ca 1926-28, för Stockholms stadsbibliotek.
Bonad björk, sitsar med vävd sadelgjord, brickmärkta A·B· NORDISKA KOMPANIET R 1 - C 19505. Höjd 82,5 cm, sitthöjd 43,5 cm.
Slitage och lagningar, ytan lackerad, omklädda.
Diplomat och FN-ambassadör Bo Asplund (1950-2024), sonson till arkitekt Gunnar Asplund.
Därefter genom arv till nuvarande ägare.
Nils G. Wollin, "Hemmet och den moderna smaken", Natur & Kultur 1928, s. 75.
Gustav Holmdahl, Sven Ivar Lind & Kjell Ödeen (red.), "Gunnar Asplund arkitekt: 1885-1940: Ritningar, skisser och fotografier", Byggförlaget 1981, se foto från stadsbiblioteket s. 136.
Monica Boman (red.), "Svenska Möbler 1890‑1990", Signum 1991, modellen avbildad s. 134.
Formgiven för Stockholms stadsbibliotek ca 1926-28, där modellen huvudsakligen stod placerad i studiecirkelrummen.
Gunnar Asplund torde räknas som en av de mest betydande och ledande arkitekterna under mellankrigstiden, såväl i Sverige som internationellt. Asplund ses som en av de främsta företrädarna för 1920-talets nordiska klassicism, med Skandiateatern (1922) och Stockholms stadsbibliotek (1928) som framstående exempel. Han var också en av pionjärerna inom funktionalismen, som han introducerade i Sverige i och med Stockholmsutställningen 1930, där han var huvudarkitekt.