291
1582044

Gunnar Asplund

(Sverige, 1885-1940)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 750 - 5 620 USD

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Gunnar Asplund
(Sverige, 1885-1940)

stolar, åtta stycken, utförda till lärarrummet på Karlshamns realskola, ca 1912-1918.

Svartmålade, tygklädd sits, benställning med tvärslåar, genombruten ryggbricka med horisontella, konturerade tvärslåar, avslutande knoppar. Höjd 114 -116 cm, sitthöjd ca 47 cm.

Senare färg och tyg på sitsar, smärre slitage.

Proveniens

Karlshamns realskola (Väggaskolan), uppförd 1912-1918.

Ritningar bevarade i skolans arkiv samt på ArkDes, Stockholm.

Realskolan "Väggaskolan" i Karlshamn, Blekinge, var Gunnar Asplunds första större byggprojekt och uppfördes under åren 1912-18. Asplund skapade här en helhet där han lade stor vikt vid detaljer och han ritade sålunda även inventarierna.

I en offert i ett brev som finns arkiverat, daterat 24 augusti 1915, erbjöd han sig att för 600 kronor rita möbler och armaturer till skolan. Inredningen tillverkades av olika lokala hantverkare efter Asplunds ritningar. På 1960-70-talet renoverades skolan och inventarierna sorterades bort, endast ett fåtal tycks ha bevarats till eftervärlden.

Formgivare

Gunnar Asplund torde räknas som en av de mest betydande och ledande arkitekterna under mellankrigstiden, såväl i Sverige som internationellt. Asplund ses som en av de främsta företrädarna för 1920-talets nordiska klassicism, med Skandiateatern (1922) och Stockholms stadsbibliotek (1928) som framstående exempel. Han var också en av pionjärerna inom funktionalismen, som han introducerade i Sverige i och med Stockholmsutställningen 1930, där han var huvudarkitekt.