fat, tenn, modell "A 45", Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1925.
Form efter holländsk barockmodell av fajans, s.k buckelfat, stämplat med änglamärket, Stockholm y7. Diameter 24,5 cm, höjd 3,5 cm.
Modellen visades på värdssutställningen i Paris 1925.
Modellen visades på Bygge och bo-utställningen på Liljevalchs 1925.
Anita L. du Rietz, "Skönhet till vardags - Estrid Ericson och Svenskt Tenn", Lorensvik Förlag 2018, s. 32, jfr "fruktfat" som visades på världsutställningen i Paris 1925.
Hedvig Hedqvist, "Estrid Ericson - en biografi", Norstedts 2023, se modellen avbildad bland de tidigaste produkterna från Svenskt Tenn, s. 52.
Modellen formgiven av Estrid Ericson för Svenskt Tenn 1924.
Inredningsarkitekten och formgivaren Estrid Ericson grundade, tillsammans med sin mentor Nils Fougstedt, Firma Svenskt Tenn år 1924. Inledningsvis ritade de nyskapande tennföremål och knöt tidigt till sig formgivare som Björn Trägårdh, Uno Åhrén, Anna Petrus och Tyra Lundgren. År 1927 flyttade butiken till Strandvägen i Stockholm och kom att omfatta allt inom heminredning. De tidiga möblerna i Firma Svenskt Tenn ritades av i huvudsak Åhrén och Trägårdh, men denna era tog ett abrupt slut då Estrid inledde sitt framgångsrika samarbete med Josef Frank i början på 1930-talet. Estrid Ericson hade en särställning inom formgivning och inredning, och hämtade inspiration från sina många resor utomlands.