227
1528336

Sven Palmqvist

(Sverige, 1906-1984)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
936 - 1 120 USD

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Sven Palmqvist
(Sverige, 1906-1984)

vägglampor, ett par, "PD 9121", Orrefors, 1940-tal.

Nickelpläterad stomme, skärm och armar i gjutet glas. Höjd 33 cm, bredd 31 cm.

Smärre slitage och enstaka nagg, ej funktionstestade.

Modellen avbildad i Orrefors belysningskatalog nr 18.

Formgivare