praktskåp, Swedish Grace, ca 1920.
Halvmåneformat, bemålat, dekor av pärlstav, rosetter samt klassicerande kvinnofigur, ovandel med glasad dörr med bakomliggande förgylld och rödmålad hyllinredning, nederdel med dörr med bakomliggande grönlackerad låd- och hyllinredning. Bredd 105 cm, djup 43 cm, höjd 174,5 cm.
Föreliggade unika skåp, ritat av Asplund omkring 1920, utfördes till dennes och hustrun Gerda Sellman Asplunds privata hem vid Mosebacke torg i Stockholm, för att därefter följa med till Långängens gård i Stocksund dit familjen flyttade 1927. Enligt familjetradition så är skåpet utfört i Nordiska Kompaniets verkstäder i Nyköping på uppdrag av Asplund, och det skall vara Gerda som har stått modell för den snidade kvinnofiguren.
Ommålat utvändigt, slitage och smärre skador. Nycklar finns.
Arkitekt Gunnar Asplund (1885-1940).
Därefter genom arv till dennes son arkitekt Hans Asplund (1921-1994).
Därefter genom arv till dennes son diplomat och FN-ambassadör Bo Asplund (1950-2024).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.
Jämför med dekoren på det av Asplund ritade skåpet i nämndemannarummet i Lister Härads Tingshus i Sölvesborg, slutfört 1921.
Gunnar Asplund torde räknas som en av de mest betydande och ledande arkitekterna under mellankrigstiden, såväl i Sverige som internationellt. Asplund ses som en av de främsta företrädarna för 1920-talets nordiska klassicism, med Skandiateatern (1922) och Stockholms stadsbibliotek (1928) som framstående exempel. Han var också en av pionjärerna inom funktionalismen, som han introducerade i Sverige i och med Stockholmsutställningen 1930, där han var huvudarkitekt.