matta, "Blomsterkrans", rölakan, ca 273 x 208 cm, signerad JJ E
Sverige, 1960-tal.
Jämför "JJ Så vävdes ett livsverk - En berättelse om de vävda konstverken från Judith Johanssons ateljé i Knäred", Falkenberg/Varberg 2006, färgplansch sid 29.
Den första "Blomsterkrans" mattan beställdes av konung Gustav VI Adolf till prins Eugens gästrum i Vadstena kloster.
Judith Johansson har beskrivit bakgrunden till mönstret som följande: "Med färgen från en bukett sommarblommor har mattan utformats till en av professor Carl Malmstens ljuslackerade matsalsgrupper."