bordslampor, ett par, modell "AD 2214", Orrefors, 1960-70-tal.
Fot av kristallglas, sockel i förkromad metall, vita tygskärmar, etikettmärkta samt signerade Orrefors AD 2214. Höjd med skärm ca 50 cm, glasfotens höjd exkl lampfäste 25 cm.