fåtölj, "Senna", Cassina, Italien, ca 1983.
Valnöt, läderklädsel med tryckt dekor, formgjuten dekor i armlän, märkt Cassina samt numrerad 0031. Längd ca 120 cm, bredd 91 cm, höjd 113 cm.
Slitage, klädsel med rispor, dekorelementet på ena armlänet saknas.
Arkitekt Hans Asplund (1921-1994), i gåva från Cassina.
Därefter genom arv till dennes son diplomat och FN-ambassadör Bo Asplund (1950-2024).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.
Filippo Alison (red.), "Erik Gunnar Asplund - Mobili e oggetti", Electa 1985, jämför s. 59-60.
Dan Gordan, "Svenska stolar och deras formgivare 1899‑2013", Norstedts 2014, s. 54.
Modellen formgiven till svenska paviljongen på Parisutställningen 1925. Cassina tog upp produktionen i en begränsad upplaga från år 1983. Föreliggande fåtölj skall enligt uppgift från familjen vara den första som tillverkades i denna upplaga, och därefter sänd som gåva från Cassina till Gunnar Asplunds son Hans Asplund. När Cassina premiärvisade nyutgåvan i Köpenhamn var Hans närvarande. Fåtöljen stod sedan hos Hans och dennes fru Anne Asplund i deras hem på Grönegatan 32 i Lund, och vid Hans död 1994 gick den vidare till sonen Bo Asplund.
Namnet härrör från Asplunds titel på hans eget förslag till utställningspaviljong, "Vers la Seine" (Mot Seine). Originalet från 1925 finns idag i samlingarna på Nordiska Museet i Stockholm (Inventarienummer 280237).
Gunnar Asplund torde räknas som en av de mest betydande och ledande arkitekterna under mellankrigstiden, såväl i Sverige som internationellt. Asplund ses som en av de främsta företrädarna för 1920-talets nordiska klassicism, med Skandiateatern (1922) och Stockholms stadsbibliotek (1928) som framstående exempel. Han var också en av pionjärerna inom funktionalismen, som han introducerade i Sverige i och med Stockholmsutställningen 1930, där han var huvudarkitekt.