bordslampor, ett par, "RD 1323", Orrefors, 1950-60-tal.
Glasfot med blått underfång, fattning i mässing, signerade Orrefors RD1323. Höjd 62 cm inklusive skärm, höjd lampfot 38 cm.
Smärre slitage, nydragen el.
Modellen avbildad i Orrefors belysningskatalog nr 30, 1960.