Nr. | Föremål | Klubbat pris |
199 | Josef Frank, golvlampa, modell "2431", Firma Svenskt Tenn. | 40 000 SEK |
200 | Josef Frank, Sideboard, modell "821", Firma Svenskt Tenn, före 1985. | 36 000 SEK |
201 | Firma Svenskt Tenn, burk med lock, modell "A 2265", Stockholm 1977. | 42 000 SEK |
202 | Josef Frank, "Nationalmuseiskåpet", modell "881", Firma Svenskt Tenn, sannolikt tidigt 1980-tal. | 195 000 SEK |
203 | Dagobert Peche, spegel, vitmålad och förgylld, utförd av rammakare Max Welz för Wiener Werkstätte, Wien ca 1922. | 340 000 SEK |
205 | Louis Comfort Tiffany / Tiffany Studios, fotografiram, brons och marmorerat glas, "Pine needles", modell "948", New York, Art Nouveau. | 34 000 SEK |
206 | Alice Nordin, bordslampa, "Natt och Morgon", Herman Bergmans Konstgjuteri, Stockholm, jugend, 1900-talets början. | Återrop |
207 | Alice Nordin, bordslampa, brons, Herman Bergman Konstgjuteri, Stockholm, signerad och daterad 1908. | 12 000 SEK |
208 | Sidney Gibson, taburetter, ett par, Swedish Grace, Sparreholms Snickerifabrik 1920-tal. | 100 000 SEK |
209 | Alf Munthe, takplafond, Swedish Grace, utförd av H. Person, Sverige 1920-tal. | 28 000 SEK |
210 | Uno Åhrén, damfåtölj, Swedish Grace, Mobilia AB, Malmö ca 1925. | 270 000 SEK |
211 | David Wretling, väggur, Swedish Grace, Firma Otto Wretling, Umeå 1927. | 7 000 SEK |
212 | Carl Milles, ljusstakar, ett par samt bläckställ, Herman Bergman konstgjuteri, Stockholm 1927-29. | 42 000 SEK |
213 | Nils Fougstedt, kandelabrar, ett par, Swedish Grace, Herman Bergman konstgjuteri, Stockholm 1927. | 30 000 SEK |
214 | Carl Hörvik, trädgårdsstolar, ett par, möjligen tillverkade av Thulins vagnfabrik, Skillingaryd. | 55 000 SEK |
215 | Carl Hörvik, trädgårdsbord, möjligen tillverkat av Thulins vagnfabrik, Skillingaryd. | 28 000 SEK |
216 | Carl Hörvik, trädgårdsstolar, ett par, möjligen tillverkade av Thulins vagnfabrik, Skillingaryd. | 40 000 SEK |
217 | Harald Notini, bordslampa, modell "6891", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1920-tal. | 42 000 SEK |
218 | Guldsmedsaktiebolaget (GAB), vaser, ett par, Swedish Grace, brons, sannolikt formgivna av Jacob Ängman. | 11 000 SEK |
219 | Lars Holmström, takarmatur, Swedish Grace, Arvika 1920-30-tal. | 42 000 SEK |
220 | Lars Holmström, taklampa, Swedish Grace, Arvika 1920-30-tal. | 65 000 SEK |
221 | Folke Bensow, bänkar, ett par, ”Parkbänk N:r 1", Näfveqvarns bruk. | 120 000 SEK |
222 | Carl Elmberg, tobaksburk, ”Tobaksburk N:r 1”, Näfveqvarns bruk. | 16 000 SEK |
223 | Ivar Johnsson, trädgårdsurna, "Venus", Näfveqvarns bruk, Swedish Grace. | 80 000 SEK |
224 | Swedish Grace, väggspegel, tenn, 1920-30-tal. | 18 000 SEK |
225 | bord, "Skärgården", Nordiska Kompaniet, 1928. | Återrop |
226 | skåp, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet 1930-tal. | Återrop |
227 | Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 65 000 SEK |
228 | Axel Einar Hjorth, matbord, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 60 000 SEK |
229 | Axel Einar Hjorth, stolar, fyra stycken, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 115 000 SEK |
230 | Axel Einar Hjorth, pallar, ett par, "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 80 000 SEK |
231 | Axel Einar Hjorth, karmstolar, ett par, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 185 000 SEK |
232 | Nordiska Kompaniet, bord, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 110 000 SEK |
233 | Axel Einar Hjorth, fåtöljer, ett par, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 330 000 SEK |
234 | Erik Tidstrand, taklampa, modell "25162", Nordiska Kompaniet, Swedish Grace 1920-tal. | 44 000 SEK |
235 | Bertil Brisborg, golvlampa, modell "31567", Nordiska Kompaniet, 1940-50-tal. | 16 000 SEK |
236 | Erik Tidstrand, eller Bertil Brisborg (Sverige, 1910-1993), bordslampor, ett par, modell "30246", Nordiska Kompaniet 1940-tal. | 28 000 SEK |
237 | Erik Tidstrand, taklampa, modell "28903", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 34 000 SEK |
238 | Erik Tidstrand, bordslampor, ett par, modell "29595", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 24 000 SEK |
239 | Erik Tidstrand, bordslampor, ett par, modell "29595", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 36 000 SEK |
240 | Bertil Brisborg, golvlampa, modell "32620", Nordiska Kompaniet 1940-tal. | 20 000 SEK |
241 | Erik Tidstrand, bordslampa, modell "29595", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 18 000 SEK |
242 | Erik Tidstrand, bordslampa, modell "29602", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 38 000 SEK |
243 | Karl Wojtech, spegel, nysilver/alpacka, Stockholm. Swedish Grace ca 1930. | 6 500 SEK |
244 | Kurt von Schmalensee, skrivbord samt karmstol, utförda av AB David Blomberg för Stockholmsutställningen 1930. | 40 000 SEK |
245 | Gryta för Stockholmsutställningen 1930, koppar, möjligen tillverkad av Verkstads AB Kjäll & Co. | 17 000 SEK |
246 | Bo Wretling, fåtölj, Swedish Modern, Firma Otto Wretling, Umeå, 1930-tal. | 15 000 SEK |
247 | Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 240 000 SEK |
248 | Axel Einar Hjorth, stolar, ett par, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet 1929. | 24 000 SEK |
249 | Axel Einar Hjorth, fåtölj, "Madame", Nordiska Kompaniet ca 1930. | 65 000 SEK |
250 | Axel Larsson, sannolikt, fåtöljer ett par, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors ca 1930. | 24 000 SEK |
251 | Gemla, bord på trissor, modell "No 121", Diö 1930-tal. | 8 000 SEK |
252 | Carl Malmsten, bord, snickarmästare Albin Johansson, Stockholm, 1938. | 135 000 SEK |
253 | Carl Malmsten, fåtöljer, ett par, "Studiosus", Sverige 1936. | 50 000 SEK |
254 | Carl Malmsten, bord, "Svensk Björk", Swedish Grace, 1930-tal. | 95 000 SEK |
255 | Carl Malmsten, fåtölj, "Redet", Sverige 1900-talets mitt. | 65 000 SEK |
256 | Carl Malmsten, bord, "Skissbordet", 1930-tal. | 48 000 SEK |
257 | Swedish Modern, taklampa, Sverige 1940-tal. | 24 000 SEK |
258 | Nordiska Kompaniet, fåtölj, modell "5000", Sverige 1930-40-tal. | 14 000 SEK |
259 | skåp, specialbeställd variant av modell "Caesar", 1943. | Återrop |
260 | skrivbord, specialbeställd variant av modell "Caesar", 1943. | Återrop |
261 | Nordiska Kompaniet, karmstolar, ett par, 1943. | 20 000 SEK |
262 | Axel Einar Hjorth, bokhylla, "Typenko", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 100 000 SEK |
263 | Axel Einar Hjorth, spegel, "Marlene", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | Återrop |
263A | Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 220 000 SEK |
264 | Axel Einar Hjorth, stolar, fyra stycken, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 120 000 SEK |
265 | Axel Einar Hjorth, pall, "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 38 000 SEK |
266 | Axel Einar Hjorth, soffa "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 140 000 SEK |
267 | Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 80 000 SEK |
268 | Axel Einar Hjorth, stolar, fyra stycken, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 85 000 SEK |
269 | Nordiska Kompaniet, bord, "Lovö", Swedish Modern, 1940-tal. | 40 000 SEK |
270 | Nordiska Kompaniet, bord, "Lovö", Swedish Modern, 1940-tal. | 32 000 SEK |
271 | Bruno Mathsson, bord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1933. | 44 000 SEK |
272 | Bruno Mathsson, fåtölj, "Vilstol mod. 36", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1937. | 16 000 SEK |
273 | Erik Chambert, stolar ett par, "Paris 1937", Chamberts Möbelfabrik, Norrköping 1930-tal. | 7 500 SEK |
274 | Carl-Axel Acking, golvlampa, för Stockholm stads hantverksförening, formgiven 1939. | 270 000 SEK |
275 | Carl-Axel Acking, vägglampetter, ett par, modell "5019", Bröderna Malmströms metallvarufabrik, Malmö 1940-50-tal. | 32 000 SEK |
276 | Carl-Axel Acking, golvlampa, modell "2646", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö 1940-50-tal. | 115 000 SEK |
277 | Carl-Axel Acking, vägglampetter, ett par, modell "5019", Bröderna Malmströms metallvarufabrik, Malmö 1940-50-tal. | 34 000 SEK |
278 | Carl-Axel Acking, golvlampa, modell "2645", Bröderna Malmströms metallvarufabrik, Malmö 1940-50-tal. | 240 000 SEK |
279 | Carl-Axel Acking, golvlampor, ett par, modell "2646", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö 1940-50-tal. | 175 000 SEK |
280 | Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, taklampa, modell "1576", Malmö 1950-tal. | 17 000 SEK |
281 | Oscar Nilsson, tillskrivet, skåp, sannolikt Åfors Möbelfabrik Swedish Modern 1940-tal. | 80 000 SEK |
282 | tillskrivet, bord, sannolikt utfört hos Isidor Hörlin AB, Stockholm 1930-40-tal. | Återrop |
283 | tillskrivna, 8 stolar (6+2) , sannolikt utförda hos Isidor Hörlin AB, Stockholm 1930-40-tal. | Återrop |
284 | tillskrivet, hörnskåp, sannolikt utfört hos Isidor Hörlin AB, Stockholm 1930-40-tal. | Återrop |
285 | Bertil Brisborg, golvlampa, modell "31644", Nordiska Kompaniet 1940-tal. | 16 000 SEK |
286 | Bertil Brisborg, bordslampor, ett par, modell "32027", Nordiska Kompaniet 1940-50-tal. | 22 000 SEK |
287 | Bertil Brisborg, golvlampa, modell "31644", Nordiska Kompaniet 1940-tal. | 8 000 SEK |
288 | Bertil Brisborg, taklampa, modell "33149", Nordiska Kompaniet, 1950-tal. | 75 000 SEK |
289 | Bertil Brisborg, golvlampa, modell "30620", Nordiska Kompaniet 1940-tal. | 13 000 SEK |
290 | Einar Dahl, toilettbord med spegel, snickarmästare Hjalmar Wikström, för Stockholms Hantverksförening ca 1939. | 26 000 SEK |
291 | Axel Einar Hjorth, stolar, sex stycken, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 75 000 SEK |
292 | Axel Einar Hjorth, stolar, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 105 000 SEK |
293 | Axel Einar Hjorth, hörnskåp, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 42 000 SEK |
294 | Axel Einar Hjorth, pall, "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 40 000 SEK |
295 | Axel Einar Hjorth, pall, "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 36 000 SEK |
296 | David Rosén, pall, "Berga", Nordiska Kompaniet 1940-tal. | 55 000 SEK |
297 | Otto Schulz, barskåp, Boet, Göteborg 1930-tal. | Återrop |
298 | Otto Schulz, taburetter, ett par, Boet, Göteborg 1930-tal. | Återrop |