Nr. | Föremål | Klubbat pris |
198 | Anders Schotte, gräddsnäcka, delvis förgyllt silver, Uddevalla 1797. | 10 000 SEK |
199 | Kanna, graverat glas med silvermontering, otydliga stämplar, Sverige omkring 1800. | 1 900 SEK |
200 | Karott med lock, silver, Pest (Budapest) innan 1866, Ungern. Fransk importstämpel (1864-1893). | 5 000 SEK |
201 | Karott med lock, sterlingsilver, kopia 1952, S.A. Ackland efter Wolter Siewers. | Återrop |
202 | Kallskålskålar med lock, ett par, silver, kopior 1953 respektive 1963, S.A.Ackland efter Henrik Wittkopf d.ä. | 25 000 SEK |
203 | Christian Henning, presenterfat, silver, Stockholm 1707. Barock. | Återrop |
204 | Hans Jacob Bauer III, skål/fat (vinprovningsskål), delvis förgyllt silver, Augsburg 1689-1692. Barock. | 6 000 SEK |
205 | Bägare, silver, sannolikt Tyskland 1600-tal. Oidentifierad mästarstämpel. Barock. | 8 000 SEK |
206 | Bägare, silver, otydlig mästarstämpel, sk ormskinnsbägare. Troligen Tyskland 1600-talets andra hälft. Barock. | 6 000 SEK |
207 | En tysk silverbägare, otydlig mästarstämpel, möjligen Konstanz 1600-tal. | 4 000 SEK |
208 | Nils Nilsson d.y Behm, bägare, silver, Linköping (verksam 1698-1720). | 9 000 SEK |
209 | Bägare, silver, fragment av mästarstämpel, möjligen Michel Pohl d.ä., Stockholm 1699. Barock. | Återrop |
210 | Casimir Friedrich Meidt, sked, delvis förgyllt silver, Karlskrona 1712-1723 (1744)). | 4 500 SEK |
211 | Johan Christophersson, sked, förgyllt silver, Torshälla (verksam 1639-1671), renässans. | Återrop |
212 | Sked, förgyllt silver, Nordeuropa 1700-tal. Barock. | 3 000 SEK |
213 | Sked, silver, sannolikt Holland sent 1600-tal. Barock. | 2 000 SEK |
214 | Sked, silver, möjligen Malmö, 1600-/1700-tal. | 2 200 SEK |
215 | Daniel Ekman, bägare, silver, Eksjö (verksam 1696-1715 (1723)). | 5 500 SEK |
216 | Caspar Cron, bägare, delvis förgyllt silver, Malmö 1716. | 17 000 SEK |
217 | Johan Friedrich Steltzner, bägare, silver, Malmö 1729. | 8 000 SEK |
218 | Anders Wibeck, bägare, delvis förgyllt silver, Borås 1727. Senbarock. | 10 000 SEK |
219 | Bengt Biörn, bägare, delvis förgyllt silver, Västerås 1745. Rokoko. | 16 000 SEK |
220 | Lorens Stabeus, bägare, silver, Stockholm 1747. Rokoko. | Återrop |
221 | Anders Hammarström, bägare, delvis förgyllt silver, Eskilstuna 1768. Rokoko. | Återrop |
222 | Daniel Lundström, bägare, delvis förgyllt silver, Stockholm, 1778. Gustaviansk. | Återrop |
223 | Ljusstake, silver, otydlig mästarstämpel P.F, Venedig, 1700-tal. | Återrop |
224 | Ljusstakar, 4 st, silver, oidentifierad mästarstämpel, Stuttgart 1700-tal. Senbarock. | Återrop |
225 | Bengt Biörn, dryckeskanna, silver, Västerås 1748. Rokoko. | 20 000 SEK |
226 | Tedosa med lock, silver, 1700-talets mitt. Omstämplad i Borås 1844 sannolikt av Claes Christian Carlén. Transition. | 7 500 SEK |
227 | Erik Niklas Thomé, tedosa, silver, Stockholm 1771. Rokoko. | 15 000 SEK |
228 | Pehr Zethelius, gräddsnäcka, delvis förgyllt silver, Stockholm 1775. Rokoko. | 32 000 SEK |
229 | Pehr Zethelius, gräddsnäcka, delvis förgyllt silver Stockholm 1777. Rokoko. | Återrop |
230 | Johan Malmstedt, gräddkanna, silver, Göteborg (verksam 1783-1831). Rokoko. | Återrop |
231 | Per Schotte, kaffekanna, silver, Skänninge 1763. Rokoko. | Återrop |
232 | Zacharias Ekfelt, kaffekanna, silver, Arboga 1771. Rokoko. | 70 000 SEK |
233 | Daniel Elfbom, karott, silver, Gävle 1783. Rokoko. | 10 000 SEK |
234 | Johan Fagerberg, konfektskål, delvis förgyllt silver, Karlskrona 1775. Rokoko. | Återrop |
235 | Christian Friedrich Hannemann, sockerskrin, silver, Dorpat, Estland (1749-1772). Senbarock. | 13 000 SEK |
236 | Kilian Kelson, sockerskrin, silver, Stockholm 1760. Rokoko. | Återrop |
237 | De von Fersenska besticken, silver, tre stycken, Frankrike 1700-tal. | 24 000 SEK |
238 | Petter Eneroth, gräddkanna, silver, Stockholm 1799. Sengustaviansk. | 7 000 SEK |
239 | Thomas Whipham, praktpokal med lock och hänklar, silver, London 1752. | 30 000 SEK |
240 | Williams Cripps, tallrikar, 8 st, silver, London 1760-1762. | 20 000 SEK |
241 | Daniel Smith & Robert Sharp, silverskål på fot, London 1761/62. | 5 500 SEK |
242 | John Robertson & David Darling, coasters, ett par, silver, Newcastle 1795. | 13 000 SEK |
243 | Sockerskrin med lock, silver, Nürnberg 1787-1791, icke identifierad mästare. | Återrop |
244 | Johan Wilhelm Zimmerman, sockerskrin, silver, Stockholm 1799. Sengustavianskt. | 16 000 SEK |
245 | Adolf Zethelius, tekanna, silver, Stockholm 1819. Empire. | 5 000 SEK |
246 | Petter Eneroth, saltkar, silver, ett par, Stockholm 1787. Gustavianska. | 6 000 SEK |
247 | Pehr Zethelius, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1779. Gustavianska. | 95 000 SEK |
248 | Petter Eneroth, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1793, Gustavianska. | 28 000 SEK |
249 | Johan Ekholm, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1795. Gustavianska. | 20 000 SEK |
250 | Kungliga kandelabrar, ett par, för tre ljus, silver, Österrike, lgnaz Joseph Würth, Wien 1779, Louis XVI. | 125 000 SEK |
251 | Lars Magnus Kallerström, bägare, delvis förgyllt silver, Kalmar 1779. | Återrop |
252 | Johan Schröder, bägare, delvis förgyllt silver, Landskrona 1796. | Återrop |
253 | Johan Abraham Hallard (Hallardt), chokladkanna, silver, Stockholm 1791. Gustaviansk. | 8 500 SEK |
254 | Pehr Zethelius, kaffekanna, silver, Stockholm 1797. Gustaviansk. | 16 000 SEK |
255 | Lars Boye, gräddsnäcka, silver, Stockholm (verksam 1762-1784 (1795)). Rokoko. | Återrop |
256 | Stephan Westerstråhle, kaffekanna, silver, Stockholm 1797. | 8 000 SEK |
257 | Johan Petter Grönvall, kaffekanna, silver, Stockholm 1818. Empire. | Återrop |
258 | Carl Magnus Ryberg, kaffekanna, silver, Stockholm 1828. | Återrop |
259 | Petter Gillberg, grädd-/såskanna, silver, Varberg 1790. Gustaviansk. | 6 000 SEK |
260 | Adolf Zethelius, sockerskrin, Stockholm 1819, Empire. | Återrop |
261 | Nils Rundström, saltkar med glasinsats, silver, ett par, Stockholm 1786. Gustavianska. | 5 000 SEK |
262 | Johan Abraham Hallard, sockerskål med lock, silver, Stockholm 1794. | Återrop |
263 | Gustaf Hamnqvist, gafflar, 12 st, silver, Åmål 1808-1813. | 5 000 SEK |
264 | Johan Malmstedt, sockerskrin, silver, Göteborg 1793. Gustaviansk. | Återrop |
265 | C.N. Ruthenbeck, vinsil, silver, Uddevalla (verksam 1828-1854). | 5 000 SEK |
266 | Ljusstakar, silver, ett par, otydlig mästarstämpel, möjligen Olof Pehr Hallberg, Norrköping (verksam 1832-1862). | Återrop |
267 | Gustaf Möllenborg, konfektskål på fot, silver, Stockholm 1829. Empire. | 9 500 SEK |
268 | Gustaf Möllenborg, sockerskål med lock samt ströare, silver, Stockholm, 1834. Empire. | 7 000 SEK |
269 | Adolf Zethelius, skål med lock, silver, Stockholm, 1823. Empire. | 8 500 SEK |
270 | Alexander Munthe, toastrack, silver, Helsingborg 1847. | 17 000 SEK |
271 | Gustaf Möllenborg-Féron, kandelabrar, ett par, silver, Stockholm 1856. Nyrokoko. | Återrop |
272 | Gustaf Möllenborg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1842. Nyrokoko. | 13 000 SEK |
273 | Gustaf Möllenborg (Carl Teodor Feron), tekanna på rechaud, silver, Stockholm 1885. Nyrokoko. | 10 000 SEK |
274 | Adolf Zethelius, tazza, silver, Stockholm 1831. | 6 000 SEK |
275 | Gustaf Möllenborg, salt- och pepparkar, ett par, silver, Stockholm 1838. | 6 000 SEK |
276 | Henrik Sandberg, tekanna, silver, Helsingfors 1813. | 16 000 SEK |
277 | Olof Sohlberg, sockerskål med lock, silver, Falun 1835. | Återrop |
278 | Adolf Zethelius, sockerskål med lock, silver, Stockholm 1833. Empire. | 6 500 SEK |
279 | Gustaf Möllenborg, kandelabrar för sju ljus vardera, ett par, silver, Stockholm 1844. Nyrokoko. | 42 000 SEK |
280 | Gustaf Hagström, mjölkkanna, silver, Stockholm 1807. | Återrop |
281 | Anders Ulfsberg, bägare, delvis förgyllt silver, Nyköping 1795. | 7 000 SEK |
282 | Stephan Westerstråhle, bägare, silver, Stockholm 1797. | 4 000 SEK |
282A | Erik Niklas Thomé, tumlare, delvis förgyllt silver, Stockholm 1773. | 3 200 SEK |
283 | Josef Carl Klinkosch, tallrikar, 5 st, förgyllt silver, Wien 1886-1922. Jugend. | Återrop |
284 | Pehr Fredrik Palmgren, kandelaber, silver, Stockholm 1862. | 15 000 SEK |
285 | W.A. Bolin, bägare, silver, Stockholm 1921. Möjligen efter Auguste Moreau. | 44 000 SEK |
287 | Paul Storr, Stekhuv, silver, London 1816. | 50 000 SEK |
288 | Robert Hennell III, bricka, silver, London, England 1843. | 18 000 SEK |
289 | Kuverttallrikar, 32 st, silver,
Ceson AB, K&EC, Göteborg samt GAB, Eskilstuna, 1969-1974. | 120 000 SEK |
290 | CG Hallberg, bricka, silver, Stockholm 1917. | 18 000 SEK |
291 | Skrin, silver, två snarlika, stor: Anders Lundqvist, Stockholm 1828, mindre: Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm 1824. | 10 000 SEK |
292 | Feodor Petrov, bägare, silver, Moskva 1783. | 8 500 SEK |
293 | Tvåldosar, silver, ett par, Christian Andreas Jantzen, St Petersburg 1830. | 32 000 SEK |
294 | Firma Gratchev, kaffe- och teservis, 5 delar, silver, St Petersburg före 1899. | 16 000 SEK |
295 | Nikolai Aleksejev, saltkar, cloisonné-emalj, silver, Moskva 1893. | 6 500 SEK |
296 | 26:e Artellen, kåsa, silver och emalj, Moskva 1908-1917. | 24 000 SEK |
297 | Saltkar/kryddkar, 2 st, förgyllt silver och emalj, Ivan Saltykov samt Ivan Sergeyevich Lebedkin. | 20 000 SEK |