273
1509252

Gustaf Möllenborg (Carl Teodor Feron), tekanna på rechaud, silver, Stockholm 1885. Nyrokoko.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Rund bukig form med svängd godronnering. Ställ på tre svängda snäck- och bladornerade ben. Fällbart lock med lockknopp i form av snäcka. Alla delar med stämplar. Höjd 33 cm, vikt 1829 g .

Brännaren saknas.

Proveniens

Bukowskis december 1996, auktion S090, katalog nr 882.