237
1523748

De von Fersenska besticken, silver, tre stycken, Frankrike 1700-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
880 - 1 060 EUR
930 - 1 120 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Fransk modell. Gaffel och sked med grevliga ätten von Fersens vapen. Sked av Louis Antoine Taillepied (verksam 1760-1784), med Charge och Discharge stämplar Paris 1775-1781
Gaffel av Pierre-Nicolas Sommé (verksam 1768-1789), med Charge och Discharge stämplar Paris 1783-1789.
Kniv med pistolskaft och blad i stål med stämpel AW på bladet. Längd 20-25 cm. Total vikt 272 g.

Proveniens

Har enligt uppgift tillhört greve Axel von Fersen dy (1755-1810).

Axel von Fersen d.y. deltog i det nordamerikanska frihetskriget åren 1780-1783 och återvände till Paris sommaren 1783 där han fick tjänst som överste i det svenska regementet i fransk tjänst, Royal Suédois.