Carl Magnus Ryberg, kaffekanna, silver, Stockholm 1828.
Delvis godronnerat liv, uppsvängd pip och trähandtag. Stående på tassfötter, lock med kotteknopp. Även locket med stämplar. Höjd 20,5 cm. Total vikt 594 g.
Proveniens
Viveca Wehtje (född Trolle-Bonde).
×
Logga in
Kunde inte logga in