Bägare i form av en vintunna med putto. Invändigt spår av förgyllning. Höjd 15 cm, längd 12 cm. Vikt 572 g.
Magdalena Ribbing, "Smycken & Silver - för tsarer, drottningar och andra" (W.A. Bolin 200 år), 1996. Jfr silverföremål i form av en vintunna med två putti s. 47.
Enligt uppgift från Hovjuvelerare W.A. Bolin skulpterade Auguste Moreau silverfiguriner för korpusarbeten i Moskva. Föremål stämplade i Stockholm före 1930 var i regel gjutna, smidda eller ciselerade i Moskva och helt eller delvis ihopsatta i Stockholm.