Petter Eneroth, saltkar, silver, ett par, Stockholm 1787. Gustavianska.
Invändigt förgyllda, ovala/båtformade med pärlbandsdekor samt medaljonger, på rektangulär fot. Bägge med ägarstämplar. En graverad med nr 2 den andra med lodangivelse 8 5/2. Höjd 8,7 cm vardera. Total vikt 229 g.
×
Logga in
Kunde inte logga in