235
1506000

Christian Friedrich Hannemann, sockerskrin, silver, Dorpat, Estland (1749-1772). Senbarock.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
880 - 1 060 EUR
930 - 1 120 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Bukig modell med breda knäckar. Fyra volutformade fötter. Invändigt förgylld. Undertill graverad E.H. v. GW. Lodinskription under 20 5/8 l. Höjd 8 cm, längd 11 cm. Vikt 255 g.

Proveniens

Collection Heidi Boyce Broström (1939–2022),
änka efter skeppsredaren Dan-Axel Broström (1915–1976).