Kan inte nå servern

Important Winter Sale 653

Avhämtning

ARSENALSGATAN 2
Mellan 6-8 december, samt 11-15 december, finns möjlighet att hämta ut och betala ditt föremål på Bukowskis på Arsenalsgatan 2, Stockholm. 

Ingen utlämning erbjuds mellan 16-21 december.

VÄSTBERGA ALLÉ 3
Fr.o.m. 22 december sker utlämning på Bukowskis på Västberga Alle 3, Stockholm. Obs! Stängt mellan 23-26 december, samt 30 dec-1 jan.

Fr.o.m. fredag den 29 december debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.

Öppettider
Kundservice: 08-614 08 00, info@bukowskis.com

 
1167 föremål
116. Biblioteksur, märkt "Markwick London", omkring år 1700, Barock.
116. Biblioteksur, märkt "Markwick London", omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
676. Björn Ahlgrensson, Vid pianot.
676. Björn Ahlgrensson, Vid pianot.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
446. Black Starr & Frost armband med ett par örhängen.
446. Black Starr & Frost armband med ett par örhängen.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
922. Boddhisattva, brons. Mingdynastin (1368-1644).
922. Boddhisattva, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
918. Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
918. Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
920 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
1093. Bodhisattva, porslin. Qingdynastin med Yongzhengs märke.
1093. Bodhisattva, porslin. Qingdynastin med Yongzhengs märke.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1079. Bojan, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1079. Bojan, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1123. Bojan, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1123. Bojan, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1067. Bojan, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1067. Bojan, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
2. Bokskåp, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
2. Bokskåp, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
3. Bokskåp, troligen Österrike, 1800-talets början, Empire.
3. Bokskåp, troligen Österrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
420. Bonbonjär, fajans. 
Rörstrand, omkring 1770.
420. Bonbonjär, fajans. Rörstrand, omkring 1770.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
37. Bord, Nordeuropa 1800-talets första del, Empire.
37. Bord, Nordeuropa 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
29. Bord, Sverige, omkring år 1700, Barock.
29. Bord, Sverige, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1015. Bord, hardwood. Qingdynastin.
1015. Bord, hardwood. Qingdynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
944. Bord, lack, tidigt 1900-tal.
944. Bord, lack, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
972. Bord, rödlackerat, 1900-tal.
972. Bord, rödlackerat, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1017. Bordskärm, hardwood och dreamstone. Qingdynastin.
1017. Bordskärm, hardwood och dreamstone. Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
125. Bordspendyl,  Frankrike, 1800-talets början, Empire.
125. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
119. Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
119. Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
126. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
126. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
128. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets första hälft, Empire.
128. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
127. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets första hälft, Empire.
127. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
123. Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.
123. Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
121. Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.
121. Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
124. Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.
124. Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
147. Bordsuppsatser ett par, Frankrike 1800 talets början, Empire.
147. Bordsuppsatser ett par, Frankrike 1800 talets början, Empire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
496. Boucheron puderdosa.
496. Boucheron puderdosa.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
543. Boucheron, "Eterna", "Diamond Dial", armbandsur, 23 mm.
543. Boucheron, "Eterna", "Diamond Dial", armbandsur, 23 mm.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
158. Brevpress, Älvdalen, 1800-talets första hälft, Empire.
158. Brevpress, Älvdalen, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1147. Bricka, kompaniporslin. Qingdynastin, omkring år 1800.
1147. Bricka, kompaniporslin. Qingdynastin, omkring år 1800.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1139. Bricka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1139. Bricka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
593. Bror Lindh, Vinterkväll.
593. Bror Lindh, Vinterkväll.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
548. Brosch 14K guld med gammalslipade diamanter och en pärla.
548. Brosch 14K guld med gammalslipade diamanter och en pärla.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
541. Brosch 14K guld med pärlor och gammalslipade diamanter.
541. Brosch 14K guld med pärlor och gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
526. Brosch 18K guld med fasettslipade rubiner.
526. Brosch 18K guld med fasettslipade rubiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
483. Brosch 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
483. Brosch 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
463. Brosch 18K guld med stencamé, 1800-tal.
463. Brosch 18K guld med stencamé, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
510. Brosch 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
510. Brosch 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
441. Brosch i form av sköldpadda.
441. Brosch i form av sköldpadda.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
494. Brosch med en ametist och gammalslipade diamanter.
494. Brosch med en ametist och gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
504. Brosch platina med gammal- och åttkantslipade diamanter, Art Deco.
504. Brosch platina med gammal- och åttkantslipade diamanter, Art Deco.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
513. Brosch platina och guld med pärlor.
513. Brosch platina och guld med pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
475. Brosch silver med gammalslipade diamanter, i form av en blomkvist.
475. Brosch silver med gammalslipade diamanter, i form av en blomkvist.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
533. Brosch/medaljong 14K guld med granater, 1800-tal.
533. Brosch/medaljong 14K guld med granater, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
501. Brosch/namnchiffer.
501. Brosch/namnchiffer.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
479. Brosch/tiara.
479. Brosch/tiara.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
641. Bruno Liljefors, "Vatten mellan tufvor”.
641. Bruno Liljefors, "Vatten mellan tufvor”.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
636. Bruno Liljefors, Ejdrar på skär.
636. Bruno Liljefors, Ejdrar på skär.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
633. Bruno Liljefors, Flygande fiskmåsar.
633. Bruno Liljefors, Flygande fiskmåsar.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
610. Bruno Liljefors, Flygande svan.
610. Bruno Liljefors, Flygande svan.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
780. Bruno Liljefors, Gäss i våtmark.
780. Bruno Liljefors, Gäss i våtmark.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
631. Bruno Liljefors, Hare i vinterlandskap.
631. Bruno Liljefors, Hare i vinterlandskap.
Klubbat pris 
340 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
604A. Bruno Liljefors, Katt i sommargrönska.
604A. Bruno Liljefors, Katt i sommargrönska.
Klubbat pris 
1 700 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
611. Bruno Liljefors, Katt och kråkor.
611. Bruno Liljefors, Katt och kråkor.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
607. Bruno Liljefors, Orrar i skymningslandskap.
607. Bruno Liljefors, Orrar i skymningslandskap.
Klubbat pris 
195 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
642. Bruno Liljefors, Orrar om hösten.
642. Bruno Liljefors, Orrar om hösten.
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
175 000 - 225 000 SEK
721. Bruno Liljefors, Ruvande ejder.
721. Bruno Liljefors, Ruvande ejder.
Klubbat pris 
380 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
755. Bruno Liljefors, Räv i höstlandskap.
755. Bruno Liljefors, Räv i höstlandskap.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
696. Bruno Liljefors, Räv och lyftande gräsand.
696. Bruno Liljefors, Räv och lyftande gräsand.
Klubbat pris 
280 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
692. Bruno Liljefors, Räv på andjakt.
692. Bruno Liljefors, Räv på andjakt.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
693. Bruno Liljefors, Sträckande svanar.
693. Bruno Liljefors, Sträckande svanar.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
640. Bruno Liljefors, Sädgäss.
640. Bruno Liljefors, Sädgäss.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
612. Bruno Liljefors, Vilande gäss.
612. Bruno Liljefors, Vilande gäss.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
639. Bruno Liljefors, Vinterhare.
639. Bruno Liljefors, Vinterhare.
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
695. Bruno Liljefors, Vintermotiv med jägare och räv vid gärdesgård.
695. Bruno Liljefors, Vintermotiv med jägare och räv vid gärdesgård.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
481. Bucherer armband 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
481. Bucherer armband 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
576. Bucherer hänge.
576. Bucherer hänge.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
925. Buddha Amida Nyorai, förgyllt och lackerat trä. Japan, 1800-tal.
925. Buddha Amida Nyorai, förgyllt och lackerat trä. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1006. Buddha, förgylld kopparlegering, Nepal/Tibet, 1400-tal.
1006. Buddha, förgylld kopparlegering, Nepal/Tibet, 1400-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
448. Bulgari ett par örhängen 18K guld.
448. Bulgari ett par örhängen 18K guld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1132. Burk med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1132. Burk med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
5. Byrå, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
5. Byrå, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
15. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
15. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
16. Byrå, av Georg Haupt (mästare i Sockholm 1770-1784), Gustaviansk.
16. Byrå, av Georg Haupt (mästare i Sockholm 1770-1784), Gustaviansk.
Klubbat pris 
1 100 000 SEK
Utropspris
1 400 000 - 1 600 000 SEK