Important Winter Sale 629

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1SKÅP, Fredrik I, 1700-talets första del, Senbarock.45 000 SEK
2SKÅP, Fredrik I, 1700-talets första del, Senbarock.35 000 SEK
3SKÄNKSKÅP, troligen Mossels by Dalarna 1700-tal.65 000 SEK
4KABINETTSKÅP, Sverige 1600-talets slut.Återrop
5BOKSKÅP, Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft, Empire.65 000 SEK
6BYRÅ, av Johan Hugo Fürloh (mästare i Stockholm 1724-1745), Senbarock.12 000 SEK
7BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko.70 000 SEK
8BYRÅ, tillskriven Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Rokoko.Återrop
9BYRÅ, av Johan Gröndahl (mästare i Stockholm 1759-1774), Rokoko.30 000 SEK
10BYRÅ, av Johan Noraeus (mästare i Stockholm 1769-1781), Rokoko.30 000 SEK
11BYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.24 000 SEK
12BYRÅ, av Johan Noraeus (mästare i Stockholm 1769-1781), Rokoko.33 000 SEK
13BYRÅ, Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk.85 000 SEK
14BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk.70 000 SEK
15BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk.100 000 SEK
16BYRÅ, av Carl Lindborg (mästare i Stockholm 1781-1808), Gustaviansk.30 000 SEK
17BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795), Sengustaviansk.110 000 SEK
18BYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.Återrop
19BYRÅ, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk.60 000 SEK
20BYRÅ, Mälardalen omkring år 1800, Sengustaviansk.17 000 SEK
21BYRÅ, utförd vid Rådman Johan Nils Asplinds verkstad i Falun, verksam 1785-1820, Sengustaviansk.95 000 SEK
22SKRIVBORD MED UPPSATS, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustavianskt.26 000 SEK
23SKRIVBORD s.k Bureau Plat, Régence- stil, Frankrike omkring år 1900.85 000 SEK
24TEBORD, med fajansbricka. 1700-talets slut, Gustavianskt.70 000 SEK
25SPELBORD, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustavianskt.80 000 SEK
26DAMARBETSBORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), ej signerat, Gustavianskt.55 000 SEK
27BORD, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustavianskt.34 000 SEK
28BORD, 1700-talets slut, Sengustavianskt.12 000 SEK
29BORD, av Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813), Sengustavianskt.47 000 SEK
30SKÅP, ett par, signerade H Bachelier, Frankrike 1800-talets andra hälft.32 000 SEK
31KUNGLIGT KONSOLBORD, Stockholmsarbete 1700-talets slut. Sengustavianskt.200 000 SEK
32DE VON FERSENSKA KONSOLBORDEN, ett par av Pehr Ljung (1743-1819) bildhuggare i Stockholm, Sengustavianska.150 000 SEK
33KONSOLBORD, tillskrivet Pehr Ljung (1743-1819) bildhuggare i Stockholm, Sengustavianskt.60 000 SEK
34KONSOLBORD, omkring år 1800, Sengustavianskt.18 000 SEK
35KONSOLBORD, Stockholmsarbete 1800-talets början, Sengustavianskt.30 000 SEK
36KONSOLBORD, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.32 000 SEK
37KONSOLBORD, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.90 000 SEK
38KONSOLBORD. Stockholmsarbete 1800-talets början, Empire.55 000 SEK
39TRÅGSOFFA, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.24 000 SEK
40SOFFA, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), 1780-tal, Gustaviansk.22 000 SEK
41BANKETTSOFFA, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustaviansk.10 000 SEK
42KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, tillskrivna Carl Magnus Sandberg (mästare 1759-1789), Rokoko.125 000 SEK
43KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.25 000 SEK
44KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.25 000 SEK
45KUNGLIG STOL, skuren av bildhuggaren Johan Liung 1747, Rokoko.26 000 SEK
46STOLAR, tre stycken, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko.32 000 SEK
47KARMSTOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Rokoko.15 000 SEK
48KARMSTOLAR, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko.Återrop
49KARMSTOLAR, fyra stycken, Louis XVI.Återrop
50MARQUISER, ett par. Signerade M. dela Porte (Paris 1765-1784) Frankrike, Louis XVI.75 000 SEK
51KARMSTOLAR, ett par, 1700-talets senare del, Gripsholmsmodell, Gustavianska.60 000 SEK
52KARMSTOLAR, ett par, Stockholmsarbeten 1780-tal, Gustavianska.32 000 SEK
53KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska.25 000 SEK
54Ephraim Ståhl, KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Gustavianska.19 000 SEK
55KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustavianska.38 000 SEK
56KARMSTOLAR, ett par, Stockholmsarbeten, omkring år 1800, Sengustavianska.20 000 SEK
57KARMSTOLAR, ett par snarlika, Stockholmsarbeten omkring år 1800, Sengustavianska .26 000 SEK
58KARMSTOLAR ett par, Stockholmsarbeten omkring år 1800, Sengustavianska.30 000 SEK
59KUNGLIG STOL, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustaviansk.22 000 SEK
60STOLAR, åtta stycken, Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777-1813) Gustavianska.80 000 SEK
61STOLAR, sex stycken, tillskrivna Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustavianska.13 000 SEK
62TABURETTER, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko.48 000 SEK
63Taburetter, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska.17 000 SEK
64TABURETTER, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.17 000 SEK
65TABURETTER, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Sengustavianska.24 000 SEK
66TABURETTER, tre stycken, omkring år 1800, Sengustavianska.9 000 SEK
67BANKETTER, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska.10 000 SEK
68BANKETTER, tre stycken, av Carl Johan Wadström (mästare i Stockholm 1788-1816), Sengustavianska.28 000 SEK
69LJUSKRONA, för sex ljus. Stockholmsarbete, omkring år 1800, Sengustaviansk.60 000 SEK
70LJUSKRONA, för sju ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.65 000 SEK
71LJUSRING, för fyra ljus, 1800-talets början. Sengustaviansk.18 000 SEK
72AMPEL, för sex ljus, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustaviansk.34 000 SEK
73AMPEL, för fem ljus. Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.48 000 SEK
74AMPEL, för åtta ljus, Sverige, 1800-tal, Empire.28 000 SEK
75AMPEL för tio ljus, möjligen Åbo, 1800-talets första hälft, Empire.17 000 SEK
76AMPEL, för fyra ljus. Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.20 000 SEK
77LYKTA, för sex ljus, 1800-tal, Gustaviansk stil.55 000 SEK
78GOLVUR, Markwick (far och son James M. verksamma i London 1666-1730) London, Barock.55 000 SEK
79GOLVUR, Mich I Kewenter Carlshamn, 1800-talets början, Empire.19 000 SEK
80VÄGGPENDYL, Frankrike 1700-talets mitt, signerad "Dutertre a Paris". Louis XV.55 000 SEK
81VÄGGPENDYL, av Jonas Ekström (mästare i Stockholm 1766-69), Rokoko.19 000 SEK
82VÄGGPENDYL, av Jonas Ekström (mästare 1766-1769) Stockholm, Rokoko.22 000 SEK
83VÄGGPENDYL,1800-talets första del, Empire.47 000 SEK
84BORDSPENDYL, av John Ellicott (1706-1772), London, 1700-talets mitt.145 000 SEK
85BORDSPENDYL, Frankrike, sent 1700-tal, Louis XVI.18 000 SEK
86BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire.17 000 SEK
87BORDSPENDYL, Frankrike 1800-talets början, Empire.20 000 SEK
88BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, Empire.8 000 SEK
89BORDSPENDYL, märkt Antide Janvier A Paris (1769?-1835) Louis XVI-stil.36 000 SEK
90SPEGEL, möjligen Nordtyskland, 1700-talets första del, Senbarock.40 000 SEK
91SPEGEL, Stockholmsarbete, 1700-talets mitt, Rokoko.85 000 SEK
92SPEGEL, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.75 000 SEK
93SPEGLAR, ett par, England, 1700-tal, Rokoko.44 000 SEK
94SPEGEL, av Johan Åkerblad 1772 (mästare i Stockholm 1756-1799). Transition.34 000 SEK
95SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), 1781, Gustaviansk.80 000 SEK
96SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk.34 000 SEK
97SPEGEL, Stockholmsarbete 1777, Gustaviansk.22 000 SEK
98SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk.50 000 SEK
99SPEGELLAMPETT, för två ljus, 1700-talets första del, Senbarock.22 000 SEK
100SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Stockholmsarbeten 1780-tal, Gustavianska.90 000 SEK