Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | SKÅP, Fredrik I, 1700-talets första del, Senbarock. | 45 000 SEK |
2 | SKÅP, Fredrik I, 1700-talets första del, Senbarock. | 35 000 SEK |
3 | SKÄNKSKÅP, troligen Mossels by Dalarna 1700-tal. | 65 000 SEK |
4 | KABINETTSKÅP, Sverige 1600-talets slut. | Återrop |
5 | BOKSKÅP, Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft, Empire. | 65 000 SEK |
6 | BYRÅ, av Johan Hugo Fürloh (mästare i Stockholm 1724-1745), Senbarock. | 12 000 SEK |
7 | BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko. | 70 000 SEK |
8 | BYRÅ, tillskriven Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Rokoko. | Återrop |
9 | BYRÅ, av Johan Gröndahl (mästare i Stockholm 1759-1774), Rokoko. | 30 000 SEK |
10 | BYRÅ, av Johan Noraeus (mästare i Stockholm 1769-1781), Rokoko. | 30 000 SEK |
11 | BYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 24 000 SEK |
12 | BYRÅ, av Johan Noraeus (mästare i Stockholm 1769-1781), Rokoko. | 33 000 SEK |
13 | BYRÅ, Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk. | 85 000 SEK |
14 | BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk. | 70 000 SEK |
15 | BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk. | 100 000 SEK |
16 | BYRÅ, av Carl Lindborg (mästare i Stockholm 1781-1808), Gustaviansk. | 30 000 SEK |
17 | BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795), Sengustaviansk. | 110 000 SEK |
18 | BYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk. | Återrop |
19 | BYRÅ, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk. | 60 000 SEK |
20 | BYRÅ, Mälardalen omkring år 1800, Sengustaviansk. | 17 000 SEK |
21 | BYRÅ, utförd vid Rådman Johan Nils Asplinds verkstad i Falun, verksam 1785-1820, Sengustaviansk. | 95 000 SEK |
22 | SKRIVBORD MED UPPSATS, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustavianskt. | 26 000 SEK |
23 | SKRIVBORD s.k Bureau Plat, Régence- stil, Frankrike omkring år 1900. | 85 000 SEK |
24 | TEBORD, med fajansbricka. 1700-talets slut, Gustavianskt. | 70 000 SEK |
25 | SPELBORD, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustavianskt. | 80 000 SEK |
26 | DAMARBETSBORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), ej signerat, Gustavianskt. | 55 000 SEK |
27 | BORD, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustavianskt. | 34 000 SEK |
28 | BORD, 1700-talets slut, Sengustavianskt. | 12 000 SEK |
29 | BORD, av Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813), Sengustavianskt. | 47 000 SEK |
30 | SKÅP, ett par, signerade H Bachelier, Frankrike 1800-talets andra hälft. | 32 000 SEK |
31 | KUNGLIGT KONSOLBORD, Stockholmsarbete 1700-talets slut. Sengustavianskt. | 200 000 SEK |
32 | DE VON FERSENSKA KONSOLBORDEN, ett par av Pehr Ljung (1743-1819) bildhuggare i Stockholm, Sengustavianska. | 150 000 SEK |
33 | KONSOLBORD, tillskrivet Pehr Ljung (1743-1819) bildhuggare i Stockholm, Sengustavianskt. | 60 000 SEK |
34 | KONSOLBORD, omkring år 1800, Sengustavianskt. | 18 000 SEK |
35 | KONSOLBORD, Stockholmsarbete 1800-talets början, Sengustavianskt. | 30 000 SEK |
36 | KONSOLBORD, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt. | 32 000 SEK |
37 | KONSOLBORD, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt. | 90 000 SEK |
38 | KONSOLBORD. Stockholmsarbete 1800-talets början, Empire. | 55 000 SEK |
39 | TRÅGSOFFA, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 24 000 SEK |
40 | SOFFA, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), 1780-tal, Gustaviansk. | 22 000 SEK |
41 | BANKETTSOFFA, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustaviansk. | 10 000 SEK |
42 | KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, tillskrivna Carl Magnus Sandberg (mästare 1759-1789), Rokoko. | 125 000 SEK |
43 | KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 25 000 SEK |
44 | KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 25 000 SEK |
45 | KUNGLIG STOL, skuren av bildhuggaren Johan Liung 1747, Rokoko. | 26 000 SEK |
46 | STOLAR, tre stycken, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 32 000 SEK |
47 | KARMSTOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Rokoko. | 15 000 SEK |
48 | KARMSTOLAR, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | Återrop |
49 | KARMSTOLAR, fyra stycken, Louis XVI. | Återrop |
50 | MARQUISER, ett par. Signerade M. dela Porte (Paris 1765-1784) Frankrike, Louis XVI. | 75 000 SEK |
51 | KARMSTOLAR, ett par, 1700-talets senare del, Gripsholmsmodell, Gustavianska. | 60 000 SEK |
52 | KARMSTOLAR, ett par, Stockholmsarbeten 1780-tal, Gustavianska. | 32 000 SEK |
53 | KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska. | 25 000 SEK |
54 | Ephraim Ståhl, KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Gustavianska. | 19 000 SEK |
55 | KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustavianska. | 38 000 SEK |
56 | KARMSTOLAR, ett par, Stockholmsarbeten, omkring år 1800, Sengustavianska. | 20 000 SEK |
57 | KARMSTOLAR, ett par snarlika, Stockholmsarbeten omkring år 1800, Sengustavianska . | 26 000 SEK |
58 | KARMSTOLAR ett par, Stockholmsarbeten omkring år 1800, Sengustavianska. | 30 000 SEK |
59 | KUNGLIG STOL, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustaviansk. | 22 000 SEK |
60 | STOLAR, åtta stycken, Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777-1813) Gustavianska. | 80 000 SEK |
61 | STOLAR, sex stycken, tillskrivna Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustavianska. | 13 000 SEK |
62 | TABURETTER, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 48 000 SEK |
63 | Taburetter, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska. | 17 000 SEK |
64 | TABURETTER, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska. | 17 000 SEK |
65 | TABURETTER, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Sengustavianska. | 24 000 SEK |
66 | TABURETTER, tre stycken, omkring år 1800, Sengustavianska. | 9 000 SEK |
67 | BANKETTER, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska. | 10 000 SEK |
68 | BANKETTER, tre stycken, av Carl Johan Wadström (mästare i Stockholm 1788-1816), Sengustavianska. | 28 000 SEK |
69 | LJUSKRONA, för sex ljus. Stockholmsarbete, omkring år 1800, Sengustaviansk. | 60 000 SEK |
70 | LJUSKRONA, för sju ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk. | 65 000 SEK |
71 | LJUSRING, för fyra ljus, 1800-talets början. Sengustaviansk. | 18 000 SEK |
72 | AMPEL, för sex ljus, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustaviansk. | 34 000 SEK |
73 | AMPEL, för fem ljus. Sverige, 1800-talets första hälft, Empire. | 48 000 SEK |
74 | AMPEL, för åtta ljus, Sverige, 1800-tal, Empire. | 28 000 SEK |
75 | AMPEL för tio ljus, möjligen Åbo, 1800-talets första hälft, Empire. | 17 000 SEK |
76 | AMPEL, för fyra ljus. Sverige, 1800-talets första hälft, Empire. | 20 000 SEK |
77 | LYKTA, för sex ljus, 1800-tal, Gustaviansk stil. | 55 000 SEK |
78 | GOLVUR, Markwick (far och son James M. verksamma i London 1666-1730) London, Barock. | 55 000 SEK |
79 | GOLVUR, Mich I Kewenter Carlshamn, 1800-talets början, Empire. | 19 000 SEK |
80 | VÄGGPENDYL, Frankrike 1700-talets mitt, signerad "Dutertre a Paris". Louis XV. | 55 000 SEK |
81 | VÄGGPENDYL, av Jonas Ekström (mästare i Stockholm 1766-69), Rokoko. | 19 000 SEK |
82 | VÄGGPENDYL, av Jonas Ekström (mästare 1766-1769) Stockholm, Rokoko. | 22 000 SEK |
83 | VÄGGPENDYL,1800-talets första del, Empire. | 47 000 SEK |
84 | BORDSPENDYL, av John Ellicott (1706-1772), London, 1700-talets mitt. | 145 000 SEK |
85 | BORDSPENDYL, Frankrike, sent 1700-tal, Louis XVI. | 18 000 SEK |
86 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 17 000 SEK |
87 | BORDSPENDYL, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 20 000 SEK |
88 | BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 8 000 SEK |
89 | BORDSPENDYL, märkt Antide Janvier A Paris (1769?-1835) Louis XVI-stil. | 36 000 SEK |
90 | SPEGEL, möjligen Nordtyskland, 1700-talets första del, Senbarock. | 40 000 SEK |
91 | SPEGEL, Stockholmsarbete, 1700-talets mitt, Rokoko. | 85 000 SEK |
92 | SPEGEL, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 75 000 SEK |
93 | SPEGLAR, ett par, England, 1700-tal, Rokoko. | 44 000 SEK |
94 | SPEGEL, av Johan Åkerblad 1772 (mästare i Stockholm 1756-1799). Transition. | 34 000 SEK |
95 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), 1781, Gustaviansk. | 80 000 SEK |
96 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk. | 34 000 SEK |
97 | SPEGEL, Stockholmsarbete 1777, Gustaviansk. | 22 000 SEK |
98 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk. | 50 000 SEK |
99 | SPEGELLAMPETT, för två ljus, 1700-talets första del, Senbarock. | 22 000 SEK |
100 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Stockholmsarbeten 1780-tal, Gustavianska. | 90 000 SEK |