Important Winter Sale 629

Slutpriser

Nr.Föremål
300Urna, fajans. Marieberg, 1700-tal.18 000 SEK
301Urna, fajans. Marieberg, 1700-tal.10 000 SEK
302Kopp med fat, porslin. Meissen, 1730/40-tal.10 000 SEK
303Dryckeskanna, porslin. Meissen, 1740-tal. Silvermontering, Nürnberg, Joh. Nic. Wollenberg (1759-1789).46 000 SEK
304DOSOR, fyra stycken, porslin och emalj. Frankrike/England, 1700-tal.2 400 SEK
305Tallrikar, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.60 000 SEK
306Dessertallrikar, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.60 000 SEK
307Assietter, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 20th Century.36 000 SEK
308Koppar med fat, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.60 000 SEK
309Skålfat, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.16 000 SEK
310Cremekoppar med lock och fat, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.80 000 SEK
311Fat, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.20 000 SEK
312Terrin med lock och fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.44 000 SEK
313Karott med lock, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.34 000 SEK
314Skålar, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.26 000 SEK
315Brickor, ett par, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.24 000 SEK
316Fat, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.34 000 SEK
317Saladierer, ett par, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.16 000 SEK
318Bonbonnière med lock, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.22 000 SEK
319Såsbåt, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.17 900 SEK
320Karott med lock, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.18 000 SEK
321Tazza samt uppläggningsfat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.17 000 SEK
322Tazza, saladiere samt geleskål, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.20 000 SEK
323Servisdelar, 11 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Dancia", Danmark, 1900-tal.26 000 SEK
324Anshelm Schultzberg, "Gréz-bron".
325Axel Lindman, "Motiv från Barbizon".7 000 SEK
326Axel Lindman, Vinterlandskap.10 000 SEK
327Wilhelm Smith, "Tre mot en".75 000 SEK
328Alfred Wahlberg, Franskt landskap, Barbizon.19 000 SEK
329Johan Ericson, Sommar i Blekinge, motiv från Ronneby.
330Pierre Bonnard, "Cheval marin".20 000 SEK
331Pierre Bonnard, "Tête de cheval".13 000 SEK
332Pierre Bonnard, Baigneuse au rocher (Sa cuisse droite coupée).19 000 SEK
333Carl Milles, "Den flygande hästen".500 000 SEK
334"Smeden".Återrop
335Märta Améen, Två hästar.28 000 SEK
336John Bauer, "Troll på lur".
337John Bauer, "Gubben lyfte sin hand och slog pojken tre slag på axeln".
338Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".33 000 SEK
339Carl Fredrik Hill, "Flodlandskap, Frankrike".
340Carl Fredrik Hill, Landskap med träd.65 000 SEK
341Anders Zorn, "Valsen".7 200 000 SEK
342Bruno Liljefors, Höstlandskap med orrar.220 000 SEK
343Helmer Osslund, Norrländskt vinterlandskap.180 000 SEK
344Bruno Liljefors, Vinterlandskap med räv.280 000 SEK
345Bruno Liljefors, And och vattenspeglingar.100 000 SEK
346Ester Almqvist, "Hängbjörken".420 000 SEK
347Bruno Liljefors, Landskap med räv.200 000 SEK
348Gustaf Lundberg, "Greve Carl Gustaf Tessin" (1695-1770) med preussiska Svarta Örnsorden, 1746.175 000 SEK
349Gustaf Lundberg, "Axel Wrede-Sparre af Sundby" (1708-1772).38 000 SEK
350Jakob Björck, "Ulrika Sofia Adlerfelt", (född Wrede-Sparre af Sundby) (1736-1765).44 000 SEK
351Okänd konstnär 1700-tal, miniatyr. Osignerad. Gouache på ben 6 x 4,5 cm (ink ram 13,5 x 12 cm).Återrop
352Olof Arenius, "Grevinnan Kristina Margareta Augusta Wrede-Sparre" (1714-1780) (född Törnflycht), utförd 1737.70 000 SEK
353Giacomo Guardi Tillskrivna, Venedigmotiv med Rialtobron, ett par.Återrop
354"Utkant i Vasastaden".Återrop
355Erik Tryggelin, "Vy över Norrbro", Stockholm.42 000 SEK
356Nils Kreuger, "Norrbro en höstafton".Återrop
357Prins Eugen, "Stockholms hamn från W.udden".
358Erik Tryggelin, Klara sjö, Stockholm.Återrop
359Carl Larsson, "Syende flicka" / "Anna S.".10 200 000 SEK
360Erik Tryggelin, "Rörstrand".30 000 SEK
361August Hagborg, "Utanför Birgers ateljé i Paris".30 000 SEK
362Prins Eugen, "Hamnbild".36 000 SEK
363Nils Kreuger, Aftonstämning, gatuscen från Paris.
364Johan Ericson, Efter regnet, Marstrand.
365Robert Thegerström, Näckrosdamm.40 000 SEK
366Johan Krouthén, Parklandskap.95 000 SEK
367Johan Krouthén, Flicka med hönor.90 000 SEK
368Johan Krouthén, Höstlandskap med ekipage på väg.70 000 SEK
369Jacob Hägg, ”Svenskt barkskepp utanför Visby”.480 000 SEK
370Herman af Sillén, "Solnedgång vid Öresund".120 000 SEK
371Carl Larsson, "Vårafton".4 000 000 SEK
372Johan Jacob Bruun, Orientaliska scener med häst och ryttare, ett par.25 000 SEK
373Martin Rudolf Heland, "Utsigt af Forsmarcks Bruk - Öfverståthållaren, Presidenten, Riddaren och Commendeuren af Kongl. Maj.ts Orden Högvälborn.19 000 SEK
374Erik Dahlbergh Tillskriven, Stockholm från Norrmalm mot Gamla stan och slottet Tre kronor.
375Martin Rudolf Heland, "Den förtrollade skogen, Karusell, Drottningholm 1785".12 000 SEK
376Johan Fredrik Martin, "Sjöslaget vid Hogland den 17 juli 1788".19 000 SEK
377Jean Eric Rehn, Vestatemplet i Tivoli.22 000 SEK
378Jussi Mäntynen, "Ensam isbjörn".110 000 SEK
379Anders Sandström, "Iller".12 000 SEK
380Anders Sandström, "Utter".34 000 SEK
381Carl Milles, Vildsvin, ett par.
382Carl Milles, Detalj ur "Flicka med äpple" ur "Dygnets stunder".32 000 SEK
383Carl Eldh, "Sittande flicka".60 000 SEK
384Wilhelm Smith, Vinterkväll på Drottninggatan.180 000 SEK
385Carl Trägårdh, Landskap med kor och vallpojke vid vattendrag - Grez-sur-Loing.32 000 SEK
386Per Ekström, Solnedgång, motiv från Öland.36 000 SEK
387Otto Hesselbom, "Vårt land. Motiv från Dalsland”.90 000 SEK
388Ivan Aguéli, Nordafrikansk stadsbild.125 000 SEK
389Prins Eugen, "Den ljusa natten", skiss.60 000 SEK
390Bruno Liljefors, Falk jagar änder.
391Jacob Hägg, Korvetten Norrköping utanför Karlskrona.270 000 SEK
392Anders Zorn, "Två vänner" / "Väninnor".2 350 000 SEK
393Carl Larsson, "Fruarna Schröder och Nordin".600 000 SEK
394Carl Fredrik Hill, Landskap med träd och spegling i stilla vatten.Återrop
395Per Ekström, Vattendränkt landskap.48 000 SEK
396Johan Tietrich Schoultz, Drabbning i finska skärgården mellan svenska och ryska fartyg.
397Johan Tietrich Schoultz, Sjöslag mellan svenska och danska fartyg.
398Johan Tietrich Schoultz, Sjöslag mellan svenskt och danskt fartyg.
399Pehr Hilleström, "Ett fruent: som vid ljus söker något och ett annat sitter på en stol".280 000 SEK